Sondaż: Ponad połowa Polaków chce dymisji Jacka Sasina

Kontrowersje związane z zarzutami dotyczącymi druku kart wyborczych przed wyborami, które miały się odbyć 10 maja nie słabną. Po nieudanej próbie uzyskania wotum nieufności dla Jacka Sasina przez opozycję wicepremier pozostaje w rządzie. Jednak jak wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla “Rzeczpospolitej”, ponad połowa Polaków chce dymisji wicepremiera i ministra aktywów państwowych.

Jacek Sasin, gdy został zapytany o to, kto powinien ponieść odpowiedzialność i zapłacić za koszt wydruku nieużytych kart wyborczych, odpowiedział, że “normalnie tego typu rzeczy reguluje budżet państwa”. Zapewnił, że jego zdaniem wszystkie decyzje były podejmowane zgodnie z prawem.

28 maja, po burzliwej debacie  Sejm odrzucił wniosek o odwołanie wicepremiera i ministra aktywów państwowych, o co zabiegali posłowie Koalicji Obywatelskiej. Jacek Sasin pozostał więc w rządzie.

Wniosek opozycji opierał się na zarzutach wobec ministra aktywów państwowych, który na wspomniane przygotowane karty wyborcze wydał ok. 70 mln złotych, a wybory 10 maja się nie odbyły.

W związku z zarzutami stawianymi Sasinowi przez opozycję, SW Research na zlecenie “Rzeczpospolitej” zadało pytanie: “Czy wicepremier Jacek Sasin powinien zostać odwołany ze stanowiska w związku z zarzutami dotyczącymi druku kart wyborczych przed wyborami, które miały się odbyć 10 maja?”

Wyniki nie mogą być zadowalające dla aktualnego ministra aktywów państwowych. Aż  55,7 proc . respondentów odpowiedziało, że  “Tak” .

 20,7 proc.  uważa, że Jacek Sasin powinien dalej piastować obecne stanowisko, a  23,6 proc.  uczestników ankiety  nie ma zdania na ten temat .

– Odwołanie wicepremiera za słuszne uważa co druga kobieta i 60% mężczyzn. Częściej niż ogół badanych dymisję Jacka Sasina popierają osoby o dochodach przekraczających 5000 zł oraz te z miast liczących więcej niż 200 tys. mieszkańców – powyżej 60% w obu grupach. Odwołanie popiera 6 na 10 osób w wieku od 25 do 34 lat i niewiele mniej badanych posiadających wyższe wykształcenie – powiedział w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

 Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 3.06.- 4.06.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne. 

Źródło:  “Rzeczpospolita”  

FAKT.PL

Więcej postów