„Jestem zbulwersowany”. Ambasador Polski w USA o zdewastowaniu pomnika Kościuszki

Ambasador Piotr Wilczek wyraził oburzenie z powodu zdewastowania pomnika Tadeusza Kościuszki stojącego w rejonie Białego Domu. Akt wandalizmu miał miejsce podczas odbywających się w Waszyngtonie protestów po śmierci w Minneapolis Afroamerykanina George’a Floyda.

„Jestem zniesmaczony i zbulwersowany aktami wandalizmu pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, bohatera, który walczył o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych” – napisał na Twitterze ambasador Piotr Wilczek, komentując wymierzone w policję wulgaryzmy, jakie demonstranci wypisali sprayem na pomniku, który stoi niedaleko Białego Domu.

Ambasador zaapelował do amerykańskich władz o jak najszybsze przywrócenie oryginalnego wyglądu pomnika. Informacje o zniszczeniu pomnika podało jako pierwsze radio RMF.

Pomnik Tadeusza Kościuszki stoi w Parku Lafayette, przy którym wczoraj odbywały się gwałtowne demonstracje po śmierci George’a Floyda.

Pokojowe protesty wieczorem przerodziły się w starcia z policją. Demonstranci odpalali petardy, wzniecili ognisko na środku ulicy i podpalali samochody. Spalili też amerykańską flagę.

POLSKIERADIO24.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*