Węgierski eurokomisarz: Ukraina powinna zmienić ustawę językową

Komisarz UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi powiedział, że Ukraina powinna wykonać rekomendacje Komisji Weneckiej i zmienić ustawę o języku ukraińskim.

Jak podaje ukraiński portal Europejska Prawda, Várhelyi powiedział to we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli, która odbyła się po posiedzeniu Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina.

„Zgodziliśmy się także co do potrzeby poszanowania praw przysługujących już osobom należącym do mniejszości narodowych” – powiedział komisarz UE z Węgier.

„W tym kontekście odnotowaliśmy kroki Ukrainy w celu wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej i podkreśliliśmy potrzebę pełnego wdrożenia tych zaleceń” – dodał Várhelyi.

Jak pisaliśmy, Węgry i Ukraina toczą spór o dwie kontrowersyjne ustawy godzące w prawa mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym prawa mniejszości węgierskiej. Są to ustawa o oświacie oraz ustawa o zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego (zwana ustawą językową). W obu przypadkach Komisja Wenecka wskazała, że niektóre zapisy tych ustaw godzą w prawa mniejszości. Po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły  blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO   do czasu zmiany kontrowersyjnych przepisów.

W przypadku ustawy językowej  Komisja Wenecka uznała  , że nowe prawo nie zapewnia równowagi pomiędzy wzmacnianiem języka ukraińskiego, a zabezpieczaniem praw językowych mniejszości narodowych na Ukrainie. Komisja stwierdziła, że niedopuszczalne jest przyznawanie większych praw językom niektórych niewielkich grup etnicznych określonym jako „rdzenne narodowości Ukrainy” (Tatarzy Krymscy, Krymczacy, Gagauzi), a pozbawianie tych praw grup narodowych mających swoje narodowe ojczyzny. Ciało doradcze Rady Europy doradziło też Ukrainie usunięcie zapisu o odpowiedzialności karnej za celowe zniekształcenie języka ukraińskiego w oficjalnych dokumentach i tekstach oraz do szczegółowego określenia sytuacji wyjątkowych, w których dopuszczalne jest użycie języka innego niż ukraiński (np. w komunikacji ze służbami ratowniczymi, takimi jak policja, straż pożarna, personel szpitalny itp.).

W odpowiedzi  ukraiński rząd stwierdził, że nie widzi problemu w przedstawionych przez Komisję Wenecką wnioskach do ustawy językowej i że Ukraina „do pewnego stopnia” wysłucha tych rekomendacji  . Zaznaczono, że przygotowywana jest ustawa o mniejszościach narodowych, w której wszelkie wnioski zostaną wzięte pod uwagę.

CZYTAJ TAKŻE:  Ukraina zmieniła ustawę, by udobruchać Węgry

FAKT.PL

Więcej postów