Amerykanie myślą o wycofaniu się z kolejnego traktatu rakietowego z Rosją

Rosyjsko-amerykański traktat w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych (New START) prawdopodobnie nie zostanie przedłużony.

Takie oświadczenie złożył doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

Według Boltona obecna, trzecia edycja New START od samego początku miała braki, nie obejmujące taktycznej broni nuklearnej bliskiego zasięgu i nowych rosyjskich systemów dostaw. „Na razie decyzja nie została podjęta, ale raczej nie zostanie przedłużony” – powiedział.

Termin obowiązywania New START wygasa w lutym 2021 roku.

Nie ma już powrotu do przestrzegania Traktatu INF?

Układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu został zawarty między ZSRR a USA w 1987 roku. Zgodnie z traktatem zakazano również tworzenia i rozmieszczania rakiet lądowych o zasięgu od 500 do 5500 km. Zakaz dotyczył zarówno pocisków manewrujących, jak i balistycznych.

Jesienią 2018 roku prezydent USA Donald Trump poinformował o wycofaniu się z Traktatu INF i zrzucił winę na Rosję, która według amerykańskiego przywódcy nie przestrzegała porozumienia. Rosja ma również szereg roszczeń wobec Stanów Zjednoczonych dotyczących na przykład naruszenia umowy w zakresie testowania systemów obrony przeciwrakietowej, a także możliwości zainstalowania zakazanych przez traktat rakiet na tarczy antyrakietowej AEGIS.

Moskwa ostrzegła Waszyngton, że wycofanie się z Traktatu INF może doprowadzić do nieprzewidywalnego wyścigu zbrojeń, ale w końcu została zmuszona do analogicznej odpowiedzi.

3 lipca prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę federalną w sprawie zawieszenia Układu o całkowitej likwidacji pocisków pośredniego zasięgu. Stosowny dokument został opublikowany na oficjalnym portalu informacji prawnych.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*