Rodzice Rydzyka ukrywali to przed światem. Szokujące rodzinne tajemnice duchownego ujrzały światło dzienne

Tadeusz Rydzyk w Polsce zyskał sławę głównie dzięki Radiu Maryja i kontrowersjami związanymi z często chorobliwym uwielbieniem, jakim darzy go rzesza emerytów i rencistów. Znany duchowny od wielu lat zajmuje się szerzeniem prawd religii chrześcijańskiej za pośrednictwem głównych kanałów medialnych Kościoła katolickiego w Polsce. Świeci przykładem wielu oddanym katolikom, ale jak każdy, ma swoje tajemnice i sekrety, o których wolałby nie wspominać. Przedstawiamy kilka faktów z życia Tadeusza Rydzyka.

Tadeusz Rydzyk jest uważany za jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych osobistości w szeregach polskiego Kościoła katolickiego. Mówi się, że jest redemptorystą, czyli członkiem Zgromadzenia Najświętszego Odkupienia, które ma nieść pomoc osobom ubogim duchowo i materialnie. Wielu mogłoby pokusić się o stwierdzenie, że Ojciec Rydzyk wydaje się nie stosować w pełni do założeń redemptorystów. Słyszy się wiele plotek na temat jego ogromnych bogactw, które ukrywa przed światem. Sam duchowny często w dość pokrętny sposób opowiada o pieniądzach, które zgromadził, zasłaniając się mówieniem o tym, że są to podarki, które są własnością całej rodziny Radia Maryja. Do historii przeszło także tłumaczenie posiadania dwóch luksusowych aut, które redemptorysta miał dostać od zmarłego bezdomnego z Warszawy. Absurd całej sytuacji doczekał się komentarza w formie memów, komentarzy i wielu parodii, które nie były w smak samemu Rydzykowi, jak też jego poplecznikom. Inną kwestią są pełne emocji i ataków kazania, które dość często przekraczają granicę dobrego smaku i są komentowane przez ogólnopolskie media, niemogące uwierzyć, że ksiądz katolicki jest w stanie używać tak mocnego języka. Przykładami niech będzie chociażby ostatnia debata o LGBT, gdzie Rydzyk jawnie szydził i obrażał osoby innej orientacji niż heteroseksualna.

Tadeusz Rydzyk świeci dla wielu ludzi przykładem jako doskonały przedsiębiorca. Dzięki datkom, jałmużnom i funduszach, które stale otrzymuje za pośrednictwem wszystkich swoich działalności, jest w stanie sfinansować i stale rozwijać „imperium”, jakim są m.in. rozgłośnia radiowa Radia Maryja, Telewizja Trwam, Fundacja Lux Veritatis oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, gdzie Tadeusz Rydzyk był rektorem, wykładowcą i przewodniczącym Rady Naukowej. Jednym z ostatnich, największych projektów kontrowersyjnego zakonnika i biznesmana jest utworzenie geotermii w Toruniu, jak też muzeum Jana Pawła II, które ma być wotum dziękczynnym za pontyfikat Papieża Polaka. Sama inwestycja wzbudziła mnóstwo emocji, a dotacje skarbu państwa płynące na budowę instytucji sięgają wielu milionów złotych. Wydano książkę „Imperator”, w której opisano szerzej jego dokonania.

Tadeusz Rydzyk jest doktorem nauk teologicznych i jako osoba z ogromną wiedzą na tematy religijne, jest dla wielu godnym wzorem do naśladowania, chociaż wzbudza nie małe kontrowersje. Na swoich rekolekcjach i przemówieniach gromadzi często liczbę sięgającą wielu tysięcy słuchaczy, którzy są często narażeni na mocne ataki ze strony duchownego. Redemptorysta porusza tematy religijne, moralne, społeczne i takie, które są kontrowersyjne w świetle obecnej sytuacji w Polsce. Jako duchowny, zarzeka się do mówienia tylko i wyłącznie prawdy, dlatego, gdy nie chce o czymś mówić, po prostu urywa temat. Z dziennikarzami TVN-u nie nawiązuje dłuższej rozmowy, przeważnie wszelkie pytania kwitując krótkim „szczęść Boże”. W o wiele lepszych relacjach jest za to z przedstawicielami obecnej partii rządzącej, którzy to często goszczą Rydzyka. Redemptorysta był ostatnimi czasy widywany chociażby na antenie TVP, czy Telewizji Republika, czyli stacjami, które sympatyzują z samym PiSem, jak też Rydzykiem. Mimo, że zdaniem swoich „wyznawców” ojciec dyrektor ma świetną opinię, to o samym Tadeuszu Rydzyku jest kilka faktów, które on sam wolałby zamieść pod dywan, ponieważ mogłyby zagrozić jego bogobojnemu i nieskazitelnemu wizerunkowi. Prezentujemy kilka z nich.

Był dzieckiem z nieślubnego związku

Tadeusz Rydzyk urodził się w Olkuszu, w czasach powszechnego ubóstwa. Mieszkał wraz z czwórką rodzeństwa na terenie fabryki, w której pracowała jego matka. Tadeusz był dzieckiem z nieślubnego związku jego matki, która był wdową. Od najmłodszych lat był związany z Kościołem, o co bardzo dbała jego mama.

Księża nie chcieli go przyjąć do zakonu

Tadeusz Rydzyk od początku musiał wysłuchiwać od innych księży, że jest nieprawowitym dzieckiem ze związku nieformalnego. Miał przez to sporo problemów na początku swojej drogi do kariery. Informacja o jego rodzicach spotkała się z dezaprobatą redemptorystów, ale koniec końców udało mu się dostać w szeregi zakonu.

Przełamywał kanony doktryny

Tadeusz Rydzyk szybko stał się ulubionym duchownym młodzieży. Wychodził poza ramy, organizował ogniska, spotkania i grał na gitarze. To, co nie podobało się ówcześnie innym duchownym, było przełamywanie standardów Kościoła, choć na jego kazania przychodziły tłumy.

Wzbogacił się na nielegalnym biznesie?

W 1986 roku Tadeusz Rydzyk zniknął bez śladu. Nie wrócił do kraju po pielgrzymce do Watykanu i nikt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, co się z nim stało. Nie chciał wracać do kraju, a zakon redemptorystów nałożył na niego karę suspensy, której on zwyczajnie nie odebrał. Jak się okazało, pomoc przyniosły mu siostry zakonne w jednym z Niemieckich klasztorów. Rzekomo rozpoczął tam handel samochodami i wystawiał nieprawdziwe akty darowizny, posługując się nielegalnie pieczątką zakonu. Do Polski wrócił dwa lata po tych wydarzeniach.

Nie wróżono mu świetlanej przyszłości

Podczas pobytu w Niemczech, o. Rydzyk poznał pierwszego sponsora dla swojego Radia Maryja. O pomyśle o. Rydzyka mówiono, że jest klapą i nie wróżono świetlanej przyszłości dla jego działalności, jak się okazało wszyscy byli w błędzie, a Radio rozwijało się niezwykle prężnie.

Mówiono, że był niedojrzały

Zanim zdecydował, że zostanie duchownym, dostał się do zawodówki, gdzie uczył się obróbki metalu. Nigdy nie słynął z dobrych ocen w szkole i miał problemy w zdaniu podstawowej matury.

– Dawałem mu korepetycje z matematyki. Po kilku lekcjach powiedziałem prefektowi, że Rydzyk nie nadaje się na księdza. Nie chodziło mi tylko o to, że w ząb nie umiał liczyć, ale o to, że był niedojrzały, taki dzidziuś, ciepłe kluchy, podlizywał się komu popadnie. Prefekt powiedział, że może i Rydzyk nie jest mądry, ale przynajmniej pobożny, i że księdzu nie jest potrzebna matematyka (…) – opowiadał ks. Galiński w książce „W rodzinie ojca mego”.

Sekretny telefon do Radia Maryja

Roman Giertych, polityk oraz były minister edukacji wspomniał o sekretnej linii telefonicznej, na którą mogą dodzwonić się tylko wtajemniczeni. Rzekomo jest ona zarezerwowana tylko dla polityków, którzy anonimowo chcą powiedzieć coś na antenie.

– W Radiu Maryja jest specjalny telefon, dzięki któremu na antenę może dodzwonić się ten, kto powinien – wspomniał o tajemnicach Radia, Roman Giertych.

Ukrywa posiadłość w górach

Tadeusz Rydzyk ukrywa przed światem swoją posiadłość w Brzegach pod Zakopanem. O domu w górach nie mówią nawet górale, którzy unikają każdych pytań na temat duchownego. Prawdopodobnie jest to jakiś rodzaj domku letniskowego, ale o. Rydzyk nie chwali się swoimi planami urlopowymi.

MICHAŁ KUBACKI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

4 Komentarze

  1. To że był dzieckiem z nieślubnego związku to nie jego wina, a wręcz przeciwnie pokazuje to, że jest Rydzyk takim samym człowiekiem jak my, czyli zwykłym, normalnym.

  2. Przydałyby się źródła, bo tak jak został tu pokazany ojciec Tadeusz Rydzyk to praktycznie same bajki. Ci co słuchają Radia Maryja wiedzą, że ojciec Tadeusz to prawdziwy Polak i patriota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*