Rusza nowy program PiS – 5000 plus. Zasady są proste: kto pierwszy, ten lepszy

5000 plus

500 plus okazało się spektakularnym sukcesem partii rządzącej. Teraz PiS postanowiło pójść jeszcze o krok dalej i zaproponowało nowy program. Jego zasady, podobnie jak stawka przyznawanych pieniędzy, dla wielu bez wątpienia będą ogromnym zaskoczeniem.

500 plus to projekt, którym zachwycała się spora część polskiego społeczeństwa. Niektórzy twierdzą, że właśnie dzięki tej inicjatywie partia rządząca nadal ma tak ogromne poparcie. Teraz PiS postanowiło uruchomić nowy program, który z pewnością znów zapewni im znaczne grono zwolenników. 5000 plus będzie działać na dziecinnie prostych zasadach.

500 plus było pierwszym krokiem

500 plus okazało się ogromnym sukcesem PiS, dzięki któremu partia zyskała wielu nowych zwolenników, a co za tym idzie, wyborców w wyborach. Teraz rząd Mateusza Morawieckiego chce pójść krok dalej i zaproponować jeszcze nowszy projekt, dzięki któremu Polacy będą mogli dostać o wiele więcej pieniędzy.

Tym razem ma to związek z zobowiązaniami klimatycznymi, jakie na Polskę nakłada prawo Unii Europejskiej. Nowy program PiS – „Mój prąd”, występujący pod roboczą nazwą 5000 plus.

Zasady przyznawania 5000 plus

„Mój prąd” to inicjatywa, która być może będzie odpowiedzią PiS na zarzuty, że jest partią nieekologiczną. Nowy program związany jest z pojawieniem się na polskich domach setek tysięcy instalacji z panelami słonecznymi.

Rząd zobowiązał się dopłacać Polakom, którzy zdecydują się na wybudowanie takich paneli słonecznych na swoich dachach. Każdy kto zainwestuje w instalacje fotowoltaiczne, może liczyć na zwrot do 50 proc. kosztów, ale nie może to być więcej niż 5 tys. zł.

– To dobre dla polskiego biznesu, gospodarstw domowych i środowiska – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Po słowach szefa rządu, firmy zajmujące się montowaniem takich urządzeń i specjalizujących się w zielonej energii, przeżywały oblężenie. Wszyscy pytali się o szczegóły i prosili o wycenę takiego przedsięwzięcia, a pośpiech jest tutaj wskazany, jeżeli chcemy liczyć na to, że dostaniemy obiecane 5000 złotych dofinansowania, bowiem przyznawane będzie ono zgodnie z zasadą: kto pierwszy, ten lepszy.

Reguły przyznawania 5000 plus są bardzo proste: rząd przeznaczył na tę akcję określony budżet, którego przekroczenie będzie oznaczało koniec szans na dostanie pieniędzy.  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może wydać na ten cel miliard złotych, więc po wyliczeniu wynika, że wystarczy to na 200 tysięcy instalacji.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*