W imię obcych interesów

Polska jest tak bogata, że ma zamiar finansować amerykańskie wojsko.

Natura nie ma szacunku dla militarnej potęgi USA. Seria huraganów i powodzi spowodowała w ciągu ostatniego roku olbrzymie straty w kilku ważnych bazach. Naprawa tylko trzech z nich ma kosztować 8,5 miliarda dolarów, czyli dla porównania większość budżetu polskiego wojska. Amerykanie mają duży problem z wojskową infrastrukturą. Jedna trzecia jest w złym stanie albo wręcz się rozpada.

Dodatkowym problemem jest to, że po latach redukcji i „optymalizacji kosztów” większość zagranicznych baz wojska USA to wielkie molochy. Dla oszczędności starano się jak najwięcej sił umieszczać na jak najmniejszej powierzchni. Teraz sam Pentagon przyznaje, że w ten sposób stworzono bardzo atrakcyjne cele dla chińskich i rosyjskich rakiet dalekiego zasięgu. Pojawiają się pomysły na ponowne „rozproszenie” sił w Europie czy Azji, alenie ma na to pieniędzy.

Jednak tak się okazało, że Polacy mają! Polska jest nie tylko chętna do współpracy z USA, ale i gotowa za tę współpracę drogo zapłacić.Nasz rząd pragnie zbudować bazę amerykańską na polskim terenie na własny koszt. Tarcza antyrakietowa w Redzikowie, stała obecność wojsk amerykańskich – to wszystko ma być z kieszeni Polaków.Amerykanie chętnie wzmocnią tu swoją obronność, ale skromnymi siłami i za polskie pieniądze.

Obecna strategia geopolityczna naszego rządu oparta jest wyłącznie na „gorącym pragnieniu Amerykanów jak najbliżej zaprzyjaźnić się z polską panienką”. Jak się jednak okazuje, pragnienie to wcale nie jest aż tak gorące, jak sądzę.Właściwie to można odnieść wrażenie, że Amerykanie tą panienką nie są poważnie zainteresowani. Natomiast bardzo chętnie wykorzystają ją dla własnych korzyści. Nic poza tym.

Obce wojska są niepotrzebne w Polsce, skoro uważamy się za niepodległe państwo. Pieniądze przeznaczyć na kulejąca Służbę Zdrowia i szkolnictwo. Zdrowie i młodzieży kształcenie jest dużo ważniejsze. Zamiast samodzielnie zadbać o własny rozwój naukowo-technologiczny, Polacy czekają, aż ktoś z zewnątrz podaruje nam dobrobyt na tacy.

R.MUCHA

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*