Czy Agata Duda jest katoliczką? Odpowiedź nie jest prosta

Czy Agata Duda jest katoliczką

Agata Duda wzbudza ogromne zainteresowaniem mediów i obywateli. Nie chodzi jednak tyle, co o jej osobowość i poglądy, ile o niezależnie od niej koneksje rodzinne i pochodzenie. Intrygująca jest również sprawa wyznawanej przez nią religii. Agata Duda, małżonka prezydenta RP niewiele mówi o swoim pochodzeniu i historii rodziny. Pozostaje w cieniu męża i cieszy się raczej względnym spokojem od wywiadów, kamer i aparatów. Sprawy jej pochodzenia można sprawdzić jednak bez osobistej rozmowy. Wiele informacji znajduje się w wydanej przez jej ojca książce i np. w rozmowach z jej bratem z Jakubem Kornhauserem.

Młodszy od 12 lat od pierwszej damy poeta chętnie opowiada o rodzinie i problemach, na które napotykała w związku ze swoim różnorodnym pochodzeniem. To właśnie ono żywo interesuje obywateli, którzy słusznie zauważają, że nazwisko „Kornhauser” nie jest polskie.

Agata Kornhauser-Duda pochodzenie

Rodzina pierwszej damy jest prawdziwą pochodzeniową mieszanką. Z jednej strony austriaccy Żydzi, z drugiej wyznający katolicyzm Polacy. Dlatego też dziadkowie Agaty Dudy zostali pochowani na oddzielnych cmentarzach. – Gdy byłem mały, obowiązywały w domu dwie narracje – jedna, że rodzina taty jest żydowska, druga, że austriacka. Bawiłem się tymi narracjami i dowolnie wymieniałem. Nazwisko Kornhauser – z końcówką er – jest przecież typowo austriackie. Nigdy nie miałem też problemu z tym, że mam żydowskich przodków, przeciwnie – był to dla mnie powód do dumy, szły za tym ciekawe historie, jak się okazało, również literackie – wyjawił magazynowi „Viva!”.

Dziadkowie walczyli nawet między sobą o wychowanie ojca Agaty i Jakuba Kornhauserów. Na zmianę wprowadzano go w tajniki judaizmu i wiary chrześcijańskiej. – Rano dziadek, który aktywnie działał w gminie żydowskiej, zabierał tatę do domu modlitwy, wieczorem babcia próbowała nauczyć go pacierza. Jakby przeciągali linę – dodaje.

Agata Kornhauser-Duda; Jakub Kornhauser

Brat pierwszej damy poszedł w ślady ojca. Jest rozpoznawalnym i cenionym poetą. Urodzony w 1984 roku Jakub pała się również tłumaczeniami, krytyką literacką i eseistyką. Jest doktorem literaturoznawstwa i wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ze swoją siostrą kontaktów nie utrzymuje. Wszystko za sprawą poglądów i działań jej męża.

Agata Kornhauser-Duda; Małgorzata Kornhauser

Małgorzata Kornhauser (zd. Gambik), babka Jakuba i Agaty Kornhauserów była pochodzącą z Chorzowa Ślązaczką. Stara się wychowywać Juliana Kornhausera w duchu katolickim. Urodziła się w 1914 roku. Zmarła natomiast w 1987, na 15 lat po śmierci męża, krakowskiego Żyda Jakuba Kornhausera.

Agata Kornhauser-Duda; wyznanie

Choć w rodzinie obecne były oczywiste i silne wpływy Żydowskie matka Agaty Dudy, jest katoliczką. Stara się wychować więc zarówno córkę, jak i syna zgodnie z naukami wiary. Także dziś pierwsza dama pozostaje zadeklarowaną wierną Kościoła rzymskiego. – Mama jest katoliczką, w takim duchu wychowywała Agatę i mnie. Ja już w liceum przestałem wierzyć w tę wspólnotowość, choć podobnie jak tata wierzę w coś nadprzyrodzonego. Nie jestem racjonalistą, racjonalne podejście do rzeczywistości bardzo mnie denerwuje. Może dlatego zajmuję się surrealizmem i magicznymi historiami, a zinstytucjonalizowane, zhierarchizowane religie bardzo mnie odstręczają – zdradził brat pani prezydentowej.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

6 Komentarze

  1. Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. U 7ydów można zmienić wiarę, jeżeli to przyniesie tylko korzyść. Dlatego wielu z nich, gdy dało to dostęp do stanowisk we władzach politycznych to na wyścigi chrzściło się w Częstochowie.

Komentowanie jest wyłączone.