Macierewicz straci MON i weźmie laskę? Kto za niego?

Co się stanie z ministrem obrony Antonim Macierewiczem (69 l.)? Partyjni koledzy jego postępowanie opisują ostatnio jednym słowem: szaleje. Wygląda na to, że widmo dymisji poważnie zajrzało mu w oczy. Wcale jednak nie musi wylądować na politycznym marginesie. Może zostać… marszałkiem Sejmu! Ostatnio jednym z najczęstszych gości w siedzibie PiS jest wiceminister obrony Michał Dworczyk (42 l.). Z informacji Faktu wynika, że jest niemal murowanym kandydatem na nowego… ministra obrony!

Sam Macierewicz jeszcze nigdy nie był tak słaby. – Dotarło do niego coś, czego do tej pory nie przyjmował do wiadomości, że naprawdę może zostać odwołany – mówi nam ważny polityk PiS.

– Antoni ma świadomość możliwej dymisji. Dlatego tak szaleje z medialnymi występami, jeszcze nigdy się tak nie zachowywał – mówi inny nasz rozmówca. Ostatnio uwagę posłów zwróciła także długa obecność Macierewicza w Sejmie i prowadzone tam przez niego rozmowy.

Macierewicza w MON nikt nie będzie bronił, a prezes PiS nie wierzy, że między ministrem a Pałacem Prezydenckim dojdzie do zgody. Jednak Jarosławowi Kaczyńskiemu (68 l.) nie tak łatwo odwołać Macierewicza. To guru elektoratu smoleńskiego. – A to jakieś 8–10 proc. naszych wyborców – ocenia polityk PiS.

Odsunięty Macierewicz mógłby się zdecydować na woltę i opuścić partię, zabierając tę część elektoratu. Cały plan jednoczenia prawicy ległby wówczas w gruzach. Coś więc Macierewiczowi trzeba dać. Ostatnio w partii znów zaczęły krążyć informacje, że mógłby zostać marszałkiem Sejmu. To gwarantowałoby prezesowi, że Macierewicz nie odejdzie i nie stanie na czele małej partii. A elektorat zobaczyłby, że to awans – w końcu marszałek to druga osoba w państwie. Marek Kuchciński (62 l.) średnio sobie radzi i już prosił o dymisję. Czyżby więc Macierewicz armię zamienił na laskę marszałkowską?

To może być nowy minister obrony

Michał Dworczyk (42 l.) od marca jest wiceministrem obrony narodowej. Już wtedy ta nominacja w szeregach PiS była przedstawiana jako szykowanie go na następcę Antoniego Macierewicza (69 l.). Politycy PiS mówili, że ma się wdrożyć, a z drugiej strony – jako zaufany człowiek wiceszefa PiS Adama Lipińskiego (61 l.) – miał patrzeć ministrowi obrony na ręce. Dworczyk ostatnio jest częstym gościem u Jarosława Kaczyńskiego (68 l.) w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Czy to oznacza, że zostanie ministrem? – Nie, nie, nie ma takiego tematu – zapewnia Fakt. To o czym rozmawia z prezesem? – O czymś innym – twierdzi. Dworczyk pewnie dobrze dogadałby się z prezydentem. Są w podobnym wieku, obaj wywodzą się z harcerstwa. W młodości Dworczyk omal nie zakończył swojej politycznej kariery zanim się ona na dobre zaczęła – odpowiadał przed sądem za nielegalne posiadanie amunicji. Miał piwnicę pełną niewypałów z czasów II wojny światowej. Wówczas Macierewicz składał za niego poręczenie.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*