Kraj w chaosie. Jak zagraniczna prasa pisze o Polsce

Erozja władzy sądowniczej to jedna na największych plag z naszych czasów – pisze niemiecki „Sueddeutsche Zeitung”. Zobacz, jak zachodnia prasa komentuje wydarzenia związane ze zmianami w sądownictwie forsowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość.

„The Guardian”

Gazeta wskazuje, że wizyta Donald Trumpa dała zielone światło rządzącym na radykalne sposoby wprowadzania zmian w kraju. Zwrócono uwagę na liczne protesty przeciwko zmianom w sądownictwie. „The Guardian” cytuje też wypowiedź Donalda Tuska, który wskazuje na „nędzny wynik” polskiej reformy sądownictwa, która cofa kraj do poprzedniej epoki (PRL). Tusk podkreślił również, że partia rządząca poprzez swoje autorytarne zapędy odwróciła postęp, nad którym Polska pracowała przez dziesiątki lat.

„New York Times”

Gazeta na swojej stronie internetowej podsumowuje najważniejsze wydarzenia ze świata. Na pierwszym miejscu zobrazowane zostały czwartkowe protesty w Polsce. Załączony komentarz mówi o tym, że ustawiane właśnie przez PiS prawo daje „populistycznemu rządowi prawo zastępowania sędziów Sądu Najwyższego”.

„Sueddeutsche Zeitung”

Dziennik wskazuje, że podporządkowanie orzecznictwa sądowego oraz postępowania karnego ministrowi sprawiedliwości umożliwia każdą formę nadużyć – od sporów pomiędzy sąsiadami opartych na poglądach politycznych, po wyborcze manipulacje.

„Frankfurter Allgeimeine Zeitung”

Dziennik jeden ze swoich artykułów zatytułował „Polska pogrąża się w chaosie”. Autor oceniając sytuację w Polsce podkreśla, że rządy prawa powinny być szczególnie istotne w czasach nagonki i ksenofobii. Ich zadaniem jest bowiem stawianie oporu ruchom populistyczno-nacjonalistycznym, które za wszelką cenę starają się przeforsować swoją prawdę absolutną.

„Deutsche Welle”

Cytuje głośną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego („Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojej świętej pamięci brata”) i odnosi się do emocji, które towarzyszą nieoczekiwanemu procesowaniu ustaw o polskim sądownictwie.

„Le Monde”

Francuski dziennik zwarca uwagę na postawę Andrzej Dudy, który zagroził, że zawetuje projekty ustaw dotyczące sądownictwa autorstwa PiS. Autorzy krytykują postawę polskiego rządu. „Obserwatorzy są przekonani, że polska władza prawdopodobnie przekracza punkt, z którego nie ma powrotu” – czytamy w artykule.

„Politico”

Maciej Kieślowski, profesor prawa z Central European University w Budapeszcie porównuje Polskę do Turcji, Rosji i Węgier.

„Washington Post”

Polska nazwana została młodą demokracją. Wskazano, że nawet duże protesty opozycji nie zrobią na rządzących żadnego wrażenia.

GAZETAPRAWNA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*