USA – Sojusznicy? Partnerzy? Szkoda tylko, że nie ma szans na zniesienie wiz dla Polaków

Zgodnie z wymogami prawa UE Komisja Europejska winna zaproponować 12 miesięczne zawieszenie ruchu bezwizowego, dla obywateli tych krajów, które nadal utrzymują obowiązek wizowy dla obywateli UE.

 W kwietniu, Komisja nie zdecydowała się na takie działania. Prosiła jedynie rządy i Parlament Europejski o stanowisko w tej sprawie. Obecnie KE wyraziła optymizm, co do zniesienia wiz dla obywateli Rumunii i Bułgarii przez Kanadę. Niestety, pesymistycznie widzi zniesienie obowiązku wizowego dla tych krajów przez USA, podobnie, jak dla Polaków.

Po trzech miesiącach od podobnej dyskusji, komisarze zajęli się postępem w sprawie wizowej w relacjach z USA i Kanadą. Wydali stosowny komunikat i wyjaśnili co będzie działo się dalej.

Wiadomo powszechnie, że w relacjach z USA i Kanadą, w kwestii wiz nie ma równowagi. Mimo tego, że obywatele Stanów Zjednoczonych i Kanady mogą bez wiz podróżować do wszystkich krajów UE, same wymagają wiz od obywateli niektórych państw Unii. Polacy, Chorwaci, Bułgarzy, Rumuni i Cypryjczycy bez wizy do USA nie wjadą. Do Kanady – Bułgarzy i Rumuni. I właśnie rządy dwóch ostatnich państw zapowiedziały, że nie ratyfikują umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą, jeśli ta ostatnia nie zniesie wiz dla ich obywateli.

Optymizm, co do stosunków z Kanadą i jej działań wizowych, wyraził unijny komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos. Twierdzi on, że w najbliższych miesiącach można się spodziewać postępu w tych sprawach. Komisarz Awramopulos podkreślił, że celem KE jest zapewnienie pełnej wzajemności w sprawach obowiązku wizowego między USA i Kanadą a państwami UE.

W komunikacie Komisji podkreślono jednak, że ze strony USA brak jest postępu w rozmowach, choćby takich, jak w rozmowach z Kanadą.

Wynika z niego również, że Stany Zjednoczone wyraźnie podkreśliły, że zawieszenie ruchu bezwizowego wobec obywateli USA przez UE, będzie skutkowało takimi samymi krokami Kongresu USA wobec obywateli UE. Dodano przy tym, że przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w USA są małe szanse na zmiany wizowe dla: Polaków, Chorwatów, Rumunów, Cypryjczyków i Bułgarów

Wobec oceny konsekwencji zawieszenia przez UE ruchu bezwizowego dla obydwu wspomnianych krajów (przedstawionej jeszcze w kwietniu) że przyniosłoby to negatywne skutki gospodarcze dla UE bez pewności pełnej wzajemności wizowej, nie podjęto żadnych działań w tym kierunku.

Komisja poinformowała, że Kanada zobowiązała się – wczesną jesienią – poinformować o procedurze zniesienia obowiązku wizowego wobec Bułgarów i Rumunów. Komisja liczy, że dobrą okazją do tego typu wymiany informacji, będzie zapowiedziany na 27-28 października br. szczyt UE-Kanada.

FORSAL.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*