Rozmowa Putin-Poroszenko trudna, ale ciekawa

Petro Poroszenko i Władmimir Putin rozmawiali we wtorek w Mińsku przez 2 godziny po zakończeniu trójstronnego szczytu Ukraina-UE-Euroazjatycka Unia Celna.

 

Petro Poroszenko powiedział, że wkrótce rozpoczną się prace nad jak najszybszym zawarciem rozejmu na wschodniej Ukrainie, który muszą zaakceptować obie strony.

Dodał, że osiągnięto też porozumienie o rozpoczęciu konsultacji między rosyjskimi i ukraińskimi strażnikami granicznymi. Według Poroszenki przywódcy państw Euroazjatyckiej Unii Celnej poparli jego plan pokojowego uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy. Rozmowy w Mińsku określił jako “bardzo twarde i skomplikowane”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin powiedział, że rozmowy dotyczyły też wdrożenia umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Klimkin podkreślił, że dla Ukrainy sprawą podstawową jest pokój i deeskalacja sytuacji w Donbasie.

– Najważniejsze to dokładnie rozumieć, czego potrzeba, aby zrealizować plan pokojowy Petra Poroszenki. Mam nadzieję, że zdołamy znaleźć rozwiązanie – dodał.

Władimir Putin powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu, że rozmawiał z Petrem Poroszenką m. in. o potrzebie szybkiego położenia kresu rozlewowi krwi na Ukrainie i rozpoczęciu procesu pokojowego. Dodał, że opowiedział się za jak najszybszym wznowieniem prac grupy kontaktowej ds. Ukrainy.

Rosyjski prezydent podkreślił, że uzgodnienie porozumienia o wstrzymaniu ognia jest „sprawą Ukrainy”, ale Rosja może wnieść swój wkład do dialogu pokojowego. Przyznał, że między Rosją i Ukrainą jest wiele “otwartych problemów”, w których rozwiązaniu „zainteresowani są i Rosja i Ukraina i nasi europejscy partnerzy”.

Mówiąc o sprawach gospodarczych Putin powiedział też, że uzgodnił z Poroszenką wznowienie konsultacji na temat eksportu i przesyłania rosyjskiego gazu. Rosyjski prezydent powiedział, że Ukraina i UE uzgodniły zintensyfikowanie prac mających na celu „rozwianie niepokojów” wokół umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

– Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie (tego problemu) – powiedział Putin i dodał, że w przeciwnym razie Rosja będzie zmuszona podjąć “posunięcia ochronne”. Odpowiednie propozycje mają być opracowane przez grupę roboczą złożoną z przedstawicieli Rosji, Ukrainy i UE do 12 września.

Według ITAR-TASS obaj prezydenci mieli też dojść do porozumienia w sprawie pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy.

Nawiązując do podanej we wtorek przez stronę ukraińską informacji o zatrzymaniu na swoim terytorium grupy żołnierzy rosyjskich, Putin oświadczył, że “mogli oni znaleźć się na terytorium Ukrainy podczas patrolowania granicy”. Według rosyjskiego prezydenta, żołnierze ukraińscy wielokrotnie wchodzili na terytorium Federacji Rosyjskiej, w tym także wjeżdżali na pojazdach bojowych i “nigdy nie było z tym problemów”.

– Dyskusja była bardzo trudna, ale ciekawa – powiedział Klimkin w ukraińskiej telewizji z Mińska. – Jestem naprawdę dumny z tego, jak ją prowadził prezydent Ukrainy, znając umowę jako człowiek, który prowadził rozmowy i który wie, co z nią robić dalej – dodał.

Klimkin podkreślił, że dla Ukrainy sprawą podstawową jest pokój i deeskalacja sytuacji w Donbasie. – Najważniejsze to dokładnie rozumieć, czego potrzeba, aby zrealizować plan pokojowy Petra Poroszenki. Mam nadzieję, że zdołamy znaleźć rozwiązanie – dodał.

Prezydenci Rosji i Ukrainy po raz pierwszy spotkali się w cztery oczy. Rozmawiali już ze sobą w Normandii na początku czerwca, jeszcze przed zaprzysiężeniem Poroszenki na prezydenta, ale bardzo krótko i w obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Mieli też ze sobą kontakt telefoniczny.

Do dwustronnego spotkania doszło o zakończeniu 4-godzinnych rozmów Ukraina-UE-Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan) w Mińsku.

Prezydent Ukrainy po spotkaniu z prezydentem Rosji ponownie rozmawiał w Mińsku z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton – poinformowała agencja Interfax Ukraina.

Wcześniej Poroszenko rozmawiał z Ashton bezpośrednio po przylocie do Mińska, gdzie wziął udział w rozmowach na wysokim szczeblu przedstawicieli Ukrainy, UE i Euroazjatyckiej Unii Celnej (Rosja, Białoruś Kazachstan).

W Mińsku odbędą się kolejne spotkania ws. Ukrainy

Uczestnicy spotkania Ukraina-UE-Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan) w Mińsku uzgodnili, że białoruska stolica będzie miejscem dialogu grupy kontaktowej ws. Ukrainy – powiedział po zakończeniu rozmów prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko.

– Jeśli chodzi o pokojowe uregulowanie sytuacji na Ukrainie, wszyscy poparli propozycję prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, by Mińsk uczynić regularnym miejscem spotkań grupy kontaktowej OBWE-Ukraina-Rosja – oznajmił Łukaszenko na konferencji prasowej.

Dodał, że zaproponowano, by grupa spotkała się jak najszybciej. – Petro Poroszenko nalegał, by spotkanie odbyło się już jutro – dodał.

Poparto też propozycję prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, by kontynuować rozmowy na temat Ukrainy we wtorkowym formacie (czyli Ukraina-UE-Unia Celna) – dodał Łukaszenko.

Jak podkreślił, uzgodniono również, że do 12 września eksperci mają wypracować propozycje, które pozwolą usunąć wątpliwości Unii Celnej związane z podpisaniem przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

– Przeprowadzono poważne rozmowy na cały szereg tematów związanych z sytuacją na Ukrainie – zaznaczył.

Łukaszenko zaznaczył, że rozmowy na spotkaniu Ukraina-UE-Unia Celna nie były łatwe i stanowiska stron czasem bardzo się różniły, ale sam fakt spotkania należy uznać za “niewątpliwy sukces”.

Jakub Moźniak

Więcej postów