Tak przepłaca rząd Tuska

Polska to kraj, gdzie pieniądze władza podaje na tacy bogatym, a skąpi najbardziej potrzebującym

 

Ile już razy z ust premiera Donalda Tuska (57 l.) i jego ministrów słyszeliśmy, że – by jakiejś grupie dać podwyżkę innej trzeba będzie zabrać, bo w budżecie brakuje pieniędzy. Okazuje się jednak, że dla jednych brakuje, dla innych nie.

Wybudowaliśmy stadion za 2 miliardy zł, choć można było to zrobić o 460 milionów taniej, a pieniędzy na godną waloryzację kwotową emerytur dla najbiedniejszych nie ma. U nas lekką ręką władza wydaje 7 milionów zł na spot reklamujący członkostwo w Polski w Unii Europejskiej, a opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych głodują przed Sejmem, walcząc o dodatkowe kilkaset złotych.

Co o tym myślą Polacy:

Nie ma dla mnie pracy

– Od paru miesięcy jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Staram się znaleźć jakąkolwiek pracę, ale na razie bez skutku. Chodzę na różne kursy, na które kieruje mnie urząd pracy, ale niestety w niczym mi to nie pomaga. Pracy jak nie było, tak nie ma – mówi Gabriela Brzoska (36 l.), bezrobotna z Gdańska

Głodowe emerytury

– Mam 1,1 tys złotych emerytury. Dzięki pomocy córki i miasta trafiłam do Domu

Pomocy Społecznej. Gdyby nie ich pomoc, nie wiem, jak bym sobie poradziła – mówi Genowefa

Kuzaj (85 l.) z Wrocławia

Musimy przeżyć w 3 osoby za 1400 zł miesięcznie

– Mąż 4 lata temu miał wypadek samochodowy, od tej pory opiekuję się nim 24 godziny na dobę. Musimy przeżyć w 3 osoby za 1400 zł miesięcznie

Tak wydaje nasze pieniądze władze:

1,6 miliarda zł na pociągi

Tyle kosztowało 20 pociągów Pendolino, które miały jeździć po torach nawet 250 km/h. Okazuje się, że na starych polskich torach nigdy nie osiągną swoich możliwości.

460 milionów zł

O tyle, według NIK, przepłacono budowlańców stawiających Stadion Narodowy w Warszawie. Sportowy kolos kosztował 2 miliardy złotych, a mogło być o blisko pół miliarda taniej.

7 milionów zł na spot reklamowy

Tyle rząd wydał na krótki filmik przygotowany na 10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Tłumaczy, że część tej kwoty do unijne dofinansowanie.

6 milionów zł na koncert Madonny

Z publicznych pieniędzy Ministerstwo Sportu, kierowane wtedy przez Joannę Muchę, wydało na dofinansowanie koncertu gwiazdy pop.

95 milionów zł na trzynastki

Tyle kosztowały nas 13. pensje 14 tysięcy urzędników zatrudnionych w ministerstwach. Pieniądze trzeba było im wypłacić bez względu na osiągnięcia w pracy!

233 tysiące zł na filmik o szczycie klimatycznym

Spot reklamujący jego organizację nakręcono na wyspie Kiribati na Oceanie Spokojnym. Szczyt klimatyczny odbył się w listopadzie zeszłego roku

278 tysięcy zł na garnitury premiera

To z pieniędzy przeznaczonych na finansowanie partii politycznych Platforma Obywatelska wydała fortunę m.in. na garnitury dla premiera Donalda Tuska i eleganckie stroje dla jego żony.

220 milionów zł na drogę

Tyle kosztowała budowa 1 kilometra ekspresowej drogi S8 w Warszawie. To najprawdopodobniej jedna z najdroższych dróg w Europie.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*