Wojna na Ukrainie przyczyni się do tego, że realne wynagrodzenia w Polsce zaczną spadać. Będzie to skutek wysokiej inflacji oraz masowej imigracji do naszego kraju. Oba zjawiska związane są z toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną.
Według danych GUS inflacja w lutym nieco spadła i wyniosła 8,5%. Jednocześnie notuje się bardzo wysoki wzrost nominalnych wynagrodzeń. Te według Głównego Urzędu Statystycznego miały wzrosnąć aż o 11,7%. Gdyby nie bardzo duża dynamika cen, to wzrost ten byłby naprawdę imponujący. Tymczasem trendy wskazują, że niedługo nasze wynagrodzenia mogą zaczną spadać. Nie licząc krótkiego okresu na początku pandemii, taka sytuacja nie miała miejsca od blisko dekady. Poprzednio spadek realnych płac wystąpił w Polsce w 2013 roku!
Wykres 1. Realny wzrost wynagrodzeń w Polsce
Jeszcze w projekcji z listopada 2021 roku NBP zakładał, że inflacja w 2022 roku z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w przedziale 5,1-6,5%. Projekcję tę bardzo szybko zweryfikowała rzeczywistość, a przewidywania okazały się oderwane od rzeczywistości. Tym razem Narodowy Bank Polski przewiduje, że będzie ona znacznie wyższa. Najnowsze obliczenia ekspertów NBP wskazują na przedział 9,3-12,2%. Oznacza to, że dwucyfrowa inflacja w tym roku jest bardzo prawdopodobna.
Jednocześnie mamy w Polsce do czynienia z zalaniem naszego rynku pracy przez uchodźców ze wschodu. Dane ty widać m.in. w wyszukiwaniach frazy „praca” po ukraińsku w polskim Google.
Wykres 2. Wyszukiwania w Google w Polsce frazy praca
Realne wynagrodzenia w Polsce spadną
Tak duża podaż pracy na polskim rynku pracy z pewnością studzi rosnące płace. Jednocześnie następne miesiące mają być czasem dynamicznego wzrostu inflacji w naszym kraju. Oznacza to, że z jednej strony spotkamy się ze znacznym wzrostem cen, który zmniejszy nasze realne wynagrodzenia, a z drugiej będziemy mierzyć się ze spadkiem pozycji negocjacyjnej Polaków. Ta z powodu rekordowo niskiego bezrobocia jest naprawdę mocna. Skutkiem tego może być według Aleksandry Beśki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spadek realnych wynagrodzeń w Polsce.