Sejm zakończył obrady. Przerwa do 15 września.

Sejm zakończył obrady. Przerwa do 15 września.

Sejm przyjął w środę informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 r. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie informacji RMN, które proponował klub KO.

22.40

Sejm zakończył obrady. Marszałek Elżbieta Witek zarządziła przerwę do 15 września.

22.35

Sejm przyjął w środę jedną poprawkę i odrzucił dwie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

22.30

Jeśli uznamy że poprawka, o której mówił Marek Suski (PiS) jest trikiem, który ma omamić senatorów, to my odrzucimy w Senacie ustawę medialną; dzisiejsze głosowanie w Sejmie pokazuje, że nie macie tylu posłów, by nasze senackie veto odrzucić – powiedział wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

22.10

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła w środę przerwę w posiedzeniu Sejmu do 15 września, do godz. 9.

Marszałek Witek poinformowała, że izba najpierw wysłucha informacji, o które został w środę rozszerzony porządek obrad, zakończy aktualne posiedzenie, by potem rozpocząć kolejne – zaplanowane na ten sam dzień.

22.07

”Demokratyczna większość w Senacie nigdy nie zgodzi się na zamach na niezależne od władzy media; będziemy stać na straży wolności słowa i konstytucyjnej wolności prasy

zapowiedział wieczorem marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
22.05
Osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 r. i określenie ścieżki wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r. – przewiduje uchwalona ustawa. Zawiera ona także m.in. przepisy o karaniu osób naruszających nietykalność personelu punktów szczepień przeciw Covid-19.

Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 298 posłów, przeciw było 7, wstrzymało się 146 parlamentarzystów. Wstrzymało się m.in. 121 posłów KO, 12 Lewicy, 7 Polska 2050 i 5 Konfederacji.

22.00
Sejm przyjął w środę informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 r. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie informacji RMN, które proponował klub KO.

Za przyjęciem informacji RMN głosowało 228 posłów, przeciwko było 220, nikt nie wstrzymał się od głosu.

21.55
Sejm przyjął ustawę o podwyżkach wynagrodzeń dla zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Za głosowało 267 posłów, przeciw było 166  posłów, 20 posłów się wstrzymało.

Ustawa została przyjęta z uwzględnieniem poprawek złożonych przez klub PiS, które wcześniej zarekomendowała sejmowa komisja finansów publicznych.

Ustawa zakłada m.in. wzrost o 40 proc. wynagrodzenia prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.
W zeszłym tygodniu prezydent Duda podpisał rozporządzenie, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). Dzięki rozporządzeniu wzrosną także uposażenia parlamentarzystów, bo – zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora – ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat).

21.55
Sejm m.in. zagłosował wzrostem nakładów na zdrowie, za karaniem osób atakujących personel punktów szczepień przeciw COVID-19 oraz za ustawą, zobowiązującą sprzedawców do przyjmowania gotówki.
21.49
Za nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji głosowało pięcioro posłów Porozumienia: Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko – wynika z danych na stronach sejmowych.

Za nowelą opowiedziało się 223 posłów klubu PiS, posłowie Kukiz’15: Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk oraz pięcioro posłów Porozumienia: Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko. Za głosowali też posłowie niezrzeszeni: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

Nie głosowało trzech posłów PiS: Violetta Porowska, Marek Wesoły i Marek Zagórski; dwóch posłów Konfederacji: Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, a także Marek Sowa z KO.

Przeciw nowelizacji opowiedzieli się posłowie: KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050 oraz pięcioro posłów Porozumienia: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij, a także Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Przeciw noweli głosowali też posłowie koła Polskie Sprawy: Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka i Agnieszka Ścigaj.

Wstrzymało się: dziewięcioro posłów Konfederacji i jeden poseł PiS – Andrzej Gut-Mostowy. 

Więcej postów