Zobacz, jak zakłamuje się polską historię na świecie.
Mikołaj Kopernik – „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Do XV-wiecznego astronoma, który udowodnił, że to nasza planeta obraca się dookoła Słońca, a nie odwrotnie, bardzo chętnie przyznają się Niemcy. Kilka lat temu telewizja ZDF „przywłaszczyła sobie” Polaka, ogłaszając plebiscyt „Nasi najlepsi”. A przecież Kopernik kształcił się i działał na terenie Królestwa Polskiego.
Maria Skłodowska-Curie – fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, kobieta, która opracowała teorię promieniotwórczości. Łakomym okiem na dokonania i dorobek naukowy Polki patrzą Francuzi. Co prawda Skłodowska-Curie wyjechała do Francji, studiowała na Sorbonie i wyszła za mąż za Francuza, jednak wielokrotnie podkreślała swoje polskie pochodzenie.
Adam Mickiewicz – wieszcz dwóch narodów, do którego tak samo chętnie jak Polacy przyznają się Litwini. Twórca polskiego romantyzmu urodził się i wykształcił na Wileńszczyźnie, jednak „Pana Tadeusza”, czyli naszą epopeję narodową, napisał po polsku. Spór o jego polskość lub litewskość toczy się od dawna. Co ciekawe, na początku tego roku, za swojego uznali poetę Białorusini.
Enigma – złamanie kodu tej niemieckiej maszyny szyfrującej skróciło II wojnę światową o dwa lata i ocaliło życie ok. 30 milionów ludzi – twierdzą historycy. Dokonali tego trzej polscy matematycy: Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski. Szkoda tylko, że Anglicy uparcie twierdzą, że zrobili to ich matematycy z ośrodka kryptologicznego w Bletchley Park.
O „polskich obozach koncentracyjnych”, co jakiś czas „dowiadujemy” się z zagranicznych mediów. To błędne określenie stosowane jest w odniesieniu do niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych, które znajdowały się w granicach okupowanej od 1939 roku przez Niemców Polsce. A takie sformułowania sugerują, że zakładali je i zarządzali nimi Polacy.
Fakt.pl
Ale za to jest weso?o a? si? przykrzy