Wszyscy rozumiemy, że musimy jak najszybciej zakończyć tę drogę, aby nie tracić ludzkich istnień – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem, który złożył wizytę na Ukrainie. Zełenski podkreślił osobisty wkład kardynała we wzmocnienie współpracy Ukrainy z Watykanem. Podziękował też za odwiedzenie ukraińskich miast.
“To mocny sygnał z Watykanu, dziękujemy za takie wsparcie. Jesteśmy też wdzięczni za wasz udział w szczycie w Szwajcarii. To pierwszy krok w kierunku pokoju, a wszystkie kroki są cenne. Ważne jest, abyście również to poparli. Wszyscy rozumiemy, że musimy jak najszybciej zakończyć tę drogę, aby nie tracić ludzkich istnień” – oświadczył ukraiński prezydent, cytowany przez swoje służby prasowe.
Jak czytamy, Zełenski i Parolin zwrócili uwagę na decyzje pierwszego szczytu pokojowego w Szwajcarii oraz rolę Stolicy Apostolskiej w ustanowieniu sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie.
Rozmowy dotyczyły także spotkania ukraińskiego prezydenta z papieżem Franciszkiem w czerwcu tego roku na marginesie szczytu G7 we Włoszech.
Zełenski podziękował papieżowi Franciszkowi za jego modlitwy o pokój dla Ukrainy i wezwania do powrotu ukraińskich więźniów.
“Wołodymyr Zełenski i Pietro Parolin szczegółowo omówili konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, ciągły terror powietrzny, w tym rosyjski atak rakietowy na szpital dziecięcy Ochmatdyt [w Kijowie], a także trudną sytuację humanitarną w naszym kraju” – przekazała po spotkaniu kancelaria Zełenskiego.
Ogłoszony przez Kijów szczyt pokojowy miał miejsce 15-16 czerwca w Bürgenstocku w Szwajcarii z inicjatywy ukraińskiej. Miał on pierwotnie dotyczyć 10-punktowej formuły zakończenia wojny opracowanej przez Zełenskiego. Jednak opór zaproszonych państw doprowadził do tego, że obrady dotytyczyły tylko trzech najmniej kontrowersyjnych punktów formuły Zełenskiego: powrotu ukraińskich dzieci znajdujących się w Rosji i wymiany jeńców, bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni atomowych oraz możliwości eksportu ukraińskiej produkcji rolno-spożywczej przez Morze Czarne.
Mimo takich ustępstw Zełenskiego deklaracji końcowej z tego szczytu nie podpisały uczestniczące w nim Arabia Saudyjska, Armenia, Bahrajn, Brazylia, Indie, Indonezja, Irak, Jordania, Kolumbia, Libia, Meksyk, RPA, Rwanda, Tajlandia, Watykan i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Już 15 lipca Zełenski oświadczył, że do listopada władze Ukrainy chcą przygotować nową agendę rozmów pokojowych, by zwołać kolejny szczyt pokojowy, tym razem już z udziałem Rosji. Wcześniej prezydent Ukrainy wykluczał stanowczo rozmowy pokojowe z przeciwnikiem do czasu wyparcia sił rosyjskich ze wszystkich zajętych przez nie obszarów Ukrainy.
Źródło: Kresy.pl