W tym roku nie będzie wręczania nominacji generalskich w Święto Policji. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że przyzna je w innym terminie. On sam również pierwszy raz w historii swego urzędowania nie pojawi się na uroczystościach. Wyśle swego przedstawiciela, który odczyta jego list. — Nominacje będą w najbliższym czasie. Nie muszą odbywać się dokładnie w Święto Policji. Uzgodnienia między MSWiA a prezydentem w tej sprawie trwają — tłumaczy Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. — To zlekceważenie ponad 100 tys. funkcjonariuszy, którzy służą codziennie swemu krajowi — oburzają się policjanci.
- — Wygląda na to, że to jakieś zagranie polityczne. Święto Policji nie jest najlepszym momentem na takie gesty, bo to dzień, w którym powinno się doceniać ciężką służbę funkcjonariuszy — słyszymy od jednego z policjantów
- — To okazanie braku szacunku dla naszej formacji. W środowisku policyjnym nikt nie ma wątpliwości, że pan prezydent postanowił odegrać się w ten sposób za wejście do pałacu i zatrzymanie byłych ministrów — mówi Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów
- „Prezydenta RP reprezentować będzie gen. broni Dariusz Łukowski, zastępca szefa BBN, który odczyta list Głowy Państwa skierowany do uczestników uroczystości. W ramach uzgodnień z MSWiA prowadzona jest obecnie procedura nadania awansów generalskich funkcjonariuszom policji” — pisze Kancelaria Prezydenta
Dokładnie 105 lat temu, 24 lipca 1919 r., powołano do istnienia Policję Państwową. By upamiętnić to wydarzenie, każdego roku w tym dniu polscy policjanci obchodzą swoje uroczyste święto. Tak będzie i tym razem. Centralne obchody odbędą się w tym roku w Warszawie. Poprzedził je w weekend towarzyski mecz piłki nożnej reprezentacji polskiej policji ze słowacką, piknik rodzinny i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.
Odczytanie listu zamiast wizyty prezydenta i generalskich nominacji
W środę, 24 lipca, na pl. Zamkowym w Warszawie zaplanowano główne obchody policyjnego święta. Rozpoczęcie uroczystości, z udziałem najważniejszych osób w państwie i kierownictwa formacji, nastąpi w samo południe. Uroczysty apel poprzedzi przemarsz pododdziałów policji z Rynku Nowego Miasta w kierunku Zamku Królewskiego.
To widowiskowe wydarzenie z udziałem funkcjonariuszy z Motocyklowej Asysty Honorowej, Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, kompanii reprezentacyjnej, funkcjonariuszy składających ślubowanie, odznaczonych i awansowanych oraz uczniów szkół z oddziałami o profilu mundurowym i pododdziału konnego.
Tradycyjnym elementem tych uroczystości było przez wiele lat wręczanie przez prezydenta RP nominacji generalskich na stopień nadinspektora policji (to odpowiednik generała) zasłużonym funkcjonariuszom. Jednak w tym roku to nie nastąpi. Jak dowiedział się Onet, Andrzej Duda nie podpisał na razie żadnych nominacji generalskich, przedstawionych mu przez MSWiA. I nie zamierza ich wręczać w środę na placu Zamkowym.
Sam również nie pojawi się na centralnych obchodach Święta Policji. Po raz pierwszy w historii swego urzędowania jako głowy państwa. Wyśle tylko swego przedstawiciela, który ma odczytać list od niego.
„Pan prezydent postanowił odegrać się w ten sposób za wejście do pałacu”
Policjanci są oburzeni. — To zlekceważenie ponad 100 tys. funkcjonariuszy, którzy służą codziennie swemu krajowi. Wcześniej pan prezydent zawsze znajdował czas dla mundurowych. Podejrzewam, że mógł chcieć w ten sposób dać coś komuś do zrozumienia personalnie, ale uderzył w całą formację — słyszymy od wysokiego rangą funkcjonariusza.
— Wygląda na to, że to jakieś zagranie polityczne. Święto Policji nie jest najlepszym momentem na takie gesty, bo to dzień, w którym powinno się doceniać ciężką służbę funkcjonariuszy. Wyszło — łagodnie mówiąc — bardzo nieelegancko — mówi nam inny policjant.
— To, że prezydent nie zaplanował wręczania żadnych nominacji generalskich dla polskich policjantów, jest okazaniem braku szacunku dla formacji, która wspomaga obecnie straż graniczną i wojsko na granicy czy ABW w walce z próbami sabotażu. Policjanci są dziś po prostu wszędzie. Pomimo braków kadrowych robią wszystko, co mogą, żeby w Polsce było bezpiecznie. Policja zasługuje na to, aby na jej czele stał generał — komentuje w rozmowie z Onetem Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów.
— W środowisku policyjnym nikt nie ma wątpliwości, że pan prezydent postanowił odegrać się w ten sposób za wejście do pałacu i zatrzymanie byłych ministrów — dodaje szef policyjnych związkowców.
Szef BBN: będą nominacje w najbliższym czasie
Chodzi o sprawę z 9 stycznia 2024 r. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali zatrzymani przez policję na polecenie sądu do odbycia kary dwóch lat więzienia za udział w tzw. aferze gruntowej. Zostali za to skazani prawomocnym wyrokiem. Kiedy z sądu wyszła dyspozycja zatrzymania ich, obaj panowie skorzystali z zaproszenia Andrzeja Dudy i pojawili się w Pałacu Prezydenckim.
Kiedy prezydent był na spotkaniu z przedstawicielami białoruskiej opozycji w Belwederze, policjanci, w porozumieniu z funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa (SOP), weszli do Pałacu i zatrzymali Kamińskiego i Wąsika, po czym przewieźli ich do aresztu. To bardzo rozsierdziło Andrzeja Dudę. Nieoficjalnie mówiło się, że miał nawet stracić zaufanie do służb. Byli ministrowie spędzili za kratami dwa tygodnie, prowadząc głodówkę, po czym zostali ułaskawieni przed prezydenta Dudę i wyszli na wolność.
O powód decyzji o rezygnacji z wręczania w Święto Policji nominacji generalskich przez Andrzeja Dudę zapytaliśmy Jacka Siewierę, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, czyli urzędu podlegającego pod prezydenta RP. — Będą nominacje w najbliższym czasie. Tak, jak w poprzednich latach, tak i tym razem, te nominacje nie muszą odbywać się dokładnie w Święto Policji. A uzgodnienia między MSWiA a prezydentem w tej sprawie trwają — podkreśla Jacek Siewiera. — Wstępna przymiarka jest na 31 lipca — dodaje.
Kancelaria Prezydenta: trwa procedura nadania awansów generalskich
O brak nominacji i nieobecność Andrzeja Dudy zapytaliśmy również Kancelarię Prezydenta RP. „Podczas tegorocznych Centralnych Obchodów Święta Policji Prezydenta RP reprezentować będzie gen. broni Dariusz Łukowski, Zastępca Szefa BBN, który odczyta list Głowy Państwa skierowany do uczestników uroczystości” — czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego Kancelaria Prezydenta RP na nasze pytania.
„Jednocześnie informujemy, że w ramach uzgodnień z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzona jest obecnie procedura nadania awansów generalskich funkcjonariuszom Policji. Komunikat w tej sprawie zostanie podany do publicznej wiadomości w stosownym czasie. Nawiązując do Pańskiego pytania, informujemy, że akty mianowania na stopnie generalskie – podobnie jak miało to miejsce w 2023 r. – nie zostaną wręczone w ramach obchodów święta” — dodaje Kancelaria Prezydenta.
Sprawdziliśmy, we wszystkich wcześniejszych obchodach Święta Policji Andrzej Duda jako prezydent RP uczestniczył osobiście. Za każdym razem wręczał też nominacje generalskie, które wcześniej podpisywał. Wyjątkiem był rzeczywiście 2023 rok, kiedy wszystkie generalskie etaty były już obsadzone funkcjonariuszami, którzy awans na najwyższy stopień w policji dostali już wcześniej. Ale wtedy prezydent pojawił się na uroczystościach na pl. Zamkowym w Warszawie, by wręczyć zasłużonym policjantom odznaczenia państwowe — krzyże zasługi i medale za długoletnią służbę.
Natomiast w 2022 r. podczas Święta Policji w Katowicach prezydent Andrzej Duda wręczył sześć nominacji generalskich, w 2021 r. było ich siedem, w 2020 r. — sześć, w 2019 — cztery, w 2018 — sześć, w 2017 — dwie. Za każdym razem wręczanie przez niego awansów na nadinspektora odbywało się podczas centralnych obchodów Święta Policji. W 2016 r. nie było nominacji generalskich podczas tego święta, ale prezydent Andrzej Duda również uczestniczył w jego głównych uroczystościach. Wcześniej, także podczas obchodów Święta Policji, awanse wręczał ówczesny prezydent Bronisław Komorowski.
MSWiA nie chciało komentować tej sprawy.
Źródło: onet.pl
Tatania Tworzewski
Aimal Kukowski