Alarm w Niemczech. „Trujące powietrze” przyszło z Polski

niezależny dziennik polityczny

Dziennik „Bild” informuje, że w Niemczech na terenie całego kraju obowiązuje alarm smogowy. Część zanieczyszczonego powietrza ma pochodzić także z Polski. – Około 50% pyłu zawieszonego w Berlinie pochodzi obecnie z Polski, 12% z Niemiec – informuje Federalna Agencja Ochrony Środowiska.

Jak podaje dziennik „Bild”, na terenie całych Niemiec obowiązuje alert związany z zanieczyszczonym powietrzem. Większa część kraju jest oznaczona kolorem czerwonym. Tabloid informuje, że z powodu inwersji termicznej zanieczyszczone powietrze pochodzące z kominów domowych, przemysłu i ruchu drogowego nie może się rozproszyć.

Alarm w Niemczech. Smog dotarł z Polski

Niemcy mają problem nie tylko ze swoimi zanieczyszczeniami, ale także z tymi, które docierają nad ich kraj z Polski. „Bild” donosi, że źródłem złej jakości powietrza za Odrą są polskie elektrownie i prywatne piece węglowe. Dane te potwierdza Federalna Agencja Ochrony Środowiska.

Około 50% pyłu zawieszonego w Berlinie pochodzi obecnie z Polski, 12% z Niemiec – twierdzi Ute Dauert z Federalnej Agencji Ochrony Środowiska. W Hamburgu udział polskiego pyłu wynosi 35%, a w Dreźnie i Hanowerze 25%.

Cząsteczki pyłu zawieszonego utrzymują się w powietrzu przez kilka dni, szczególnie przy suchych warunkach bez opadów. Dlatego zanieczyszczenia powietrza z Europy Wschodniej mogą być przenoszone do nas – uważa profesor dr Hartmut Herrmann z Instytutu Leibniza ds. Badań Troposfery.

Niemcy donoszą, że jakość powietrza jest najgorsza od lat. Służby odradzają jakichkolwiek aktywności na zewnątrz. Podkreślają, że bieganie w takich warunkach może być niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie dotyczy to osób chorych, starszych oraz dzieci. Jeśli już, to służby zalecają spokojne spacery. Sytuacja w najbliższych dniach niestety się nie zmieni.

W najbliższych dniach nie przewiduje się znaczącej zmiany pogody, więc poziom pyłu zawieszonego może pozostać stosunkowo wysoki – Franziska Vogt z Hesjińskiego Urzędu Ochrony Środowiska.
Niestety, jakość powietrza ma ogromne znaczenia chociażby dla zdrowia mieszkańców danego obszaru. Wysokie stężenie pyłu zawieszonego może prowadzić do chorób układu krążenia, nowotworów, chorób płuc. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) w Polsce rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera przedwcześnie około 45 tys. osób.
Źródło: o2.pl

Więcej postów

1 Komentarz

  1. Ciekawe skąd wiedzą że to pył z Polski. Podpisany czy jak? Pominę fakt że to Niemcy mają przemysł a nie polska a wiatry wieją raczej z zachodu na wschód a nie odwrotnie.

Komentowanie jest wyłączone.