Obchody rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy pod znakiem zapytania

Komitet organizacyjny ds. upamiętnienia ludobójstwa w Srebrenicy przyznał we wtorek, że zmaga się z brakiem środków potrzebnych do przygotowania uroczystości. “W odróżnieniu od lat poprzednich gmina nie przekazała w tym roku niezbędnych środków” — poinformował Komitet.

Obchody — jak co roku — zaplanowano na 11 lipca. Tegoroczna 29. rocznica ludobójstwa dokonanego przez siły serbskie na ludności muzułmańskiej we wschodniej Bośni i Hercegowinie będzie pierwszą po przyjęciu w maju przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucji, uchwalającej m.in. 11 lipca Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ludobójstwie.

“Gmina Srebrenica nie przekazała środków, tak jak robiła to w latach ubiegłych. Mamy obietnice od różnych instytucji oraz gmin i miast, ale środki, które do tej pory otrzymaliśmy, nie są wystarczające” — oświadczył Hamdija Fejzić, przewodniczący Komitetu.

Obchody były we wcześniejszych latach finansowane ze specjalnego funduszu gminy Srebrenica — będącej częścią Republiki Serbskiej w BiH — a ich wydatkowaniem zajmował się pierwszy wiceszef gminy wywodzący się z bośniackich muzułmanów.

W listopadzie ubiegłego roku stanowisko to — głosami posłów serbskich — opuścił Hamdija Fejzić, przez co “bośniaccy muzułmanie zostali bez swojego przedstawiciela we władzy wykonawczej” — przypomniał portal Klix.

Pochówek kolejnych 14 ofiar

W ramach tegorocznych obchodów zaplanowano pochówek 14 szczątków ofiar ludobójstwa. Najmłodszą z ofiar jest siedemnastolatek, którego kości odnaleziono w maju 2023 r. na terenie gminy Srebrenica. Najstarszą z 14 osób jest 68-latek, którego szczątki odkryto w maju 2014 r.

— W Centrum Pamięci w Tuzli znajdują się szczątki kolejnych 11 ofiar ludobójstwa, które dotychczas zidentyfikowano, ale rodziny nie wyraziły jeszcze zgody na ich pochówek, głównie ze względu na niekompletność ciał — powiedział Adem Mehmedović, przewodniczący podkomisji informacyjnej Komitetu.

W Centrum Pamięci Potoczari na wschodzie BiH pochowano dotąd 6752 ofiary ludobójstwa.

Ludobójstwo w Srebrenicy

W lipcu 1995 r. w okolicach Srebrenicy — będącej do momentu przejęcia przez siły bośniackich Serbów tzw. strefą bezpieczeństwa pod nadzorem ONZ — zamordowano ponad 8 tys. mężczyzn i chłopców, wyznających islam Słowian zamieszkujących BiH. Nadal poszukuje się szczątków ok. tysiąca ofiar. Międzynarodowe sądy określiły tę zbrodnię ludobójstwem.

Do tej pory za ludobójstwo i zbrodnie w Srebrenicy skazano ponad 50 osób na łącznie 700 lat więzienia.

Więcej postów