Wojsko chce podwoić liczbę rezerwistów i wzmocnić WOT. Tysiące Polaków dostanie powołanie

W 2024 roku powołanych ma zostać dwa razy więcej żołnierzy aktywnej rezerwy. Planowane jest również zwiększenie liczby żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przeszkolenie do 200 tys. żołnierzy rezerwy.

  • Do zawodowej służby wojskowej powołanych zostanie do 21 000 osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.
  • Do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zostanie powołane do 34 550 osób, w tym w trakcie kształcenia 4 550 osób, które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy.
  • Do terytorialnej służby wojskowej powołanych zostanie do 41 000 żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.

W 2024 roku do zawodowej służby wojskowej powołanych ma zostać do 21 tys. osób

W 2024 roku do zawodowej służby wojskowej powołanych ma zostać do 21 000 osób, a do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do 34 550 osób. Przeprowadzone mają zostać również ćwiczenia wojskowe do 200 000 żołnierzy rezerwy – wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanych 15 stycznia 2024 r.

Rozporządzenie jest wydawane na dany rok kalendarzowy i stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 133 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305, z późn. zm.) uwzględniając potrzeby uzupełnieniowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Powołanie do czynnej służby wojskowej w 2024 roku

W 2024 r. przewiduje się odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach:

• zawodowej służby wojskowej – do 21 000 osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.

• ćwiczeń wojskowych – do 200 000 żołnierzy rezerwy, w tym z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska służbowe w strukturach wojennych, na których są wymagane wyższe niż posiadają obecnie kwalifikacje wojskowe, a także osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy. Ponadto w ramach ww. limitu planuje się przeznaczyć na realizację programu („Legia Akademicka”) ukierunkowanego na studentów – ochotników zainteresowanych odbyciem szkolenia wojskowego realizowanego na bazie szkolnictwa wojskowego we współpracy z uczelniami cywilnymi;

• aktywnej rezerwy – do 20 000 żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony, przez średnio 88 dni w roku czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni, jak również w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, po uzgodnieniu z żołnierzem AR lub na jego wniosek, oraz w dni, w których został wezwany do natychmiastowego stawiennictwa;

• dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – do 34 550 osób, w tym w trakcie kształcenia 4 550 osób, które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej) – ochotnicy niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia; osoby, które spełniły obowiązek służby wojskowej w innym kraju; osoby, które stale zamieszkując za granicą wróciły do kraju i meldują się na pobyt stały);

• terytorialnej służby wojskowej – do 41 000 żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które w 2024 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie przedmiotowe wartości stanowią górny, nieprzekraczalny limit i nie oznaczają bezwzględnej realizacji przedłożonych propozycji.

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.