Inwestycje w AI wyniosą 200 mld dolarów

Niezależny dziennik polityczny

– Sztuczna inteligencja będzie głównym trendem napędzającym rozwój technologiczny. Dziś każdy znaczący dostawca technologii akcentuje wykorzystanie AI – podkreśla w rozmowie z WNP PL Jacek Borek, dyrektor zarządzający Accenture Technology w Polsce.

  • Sztuczna inteligencja zyskuje dziś na popularności, a inwestycje w jej rozwój wciąż rosną. 
  • AI już ma ogromne znaczenie w wielu branżach – od bankowości przez handel po produkcję. 
  • O trendach w najnowszych technologiach będziemy rozmawiać już 8 lutego 2024 r. w hotelu Sheraton Grand Warsaw na konferencji EEC Trends, stanowiącej wprowadzenie do majowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC). Zapraszamy do zapoznania się z agendą i do rejestracji udziału.

Jakie technologie, w pana ocenie, mogą się rozwijać najbardziej dynamicznie w przyszłym roku?

– Absolutnym megatrendem jest w tej chwili sztuczna inteligencja. Ten temat ciągle zyskuje na popularności i bezdyskusyjnie będzie się rozwijać, ponieważ w AI inwestowane są bardzo duże środki.

Goldman Sachs oszacował, że w ciągu najbliższych lat inwestycje te wyniosą 200 mld dolarów, co oznaczałoby, że będą to największe pieniądze, które były kiedykolwiek przeznaczone na jakąkolwiek technologię.

Dziś praktycznie każdy znaczący dostawca technologii czy produktów cyfrowych akcentuje wykorzystanie sztucznej inteligencji w swoim biznesie.

Obserwujemy też intensywny rozwój tej technologii w poszczególnych branżach. Na przykład motoryzacja podkreśla wykorzystanie analityki danych w celu zwiększenia bezpieczeństwa jazdy.

Firmy obsługujące miliony klientów – z branż takich jak energetyka, telekomunikacja czy branża turystyczna – akcentują aspekt komunikacji, której jakość można znacząco podnieść, wykorzystując “generatywną AI”.

W tej chwili klienci często są skazani na serwis typu “frequently asked questions” (FAQ – lista odpowiedzi na często zadawane pytania – przyp. red.), co w przypadku skomplikowanego biznesu jest pewną barierą. Generative AI pozwala przenieść komunikację z klientem na poziom porównywalny do rozmowy z pracownikiem i podnieść efektywność obsługi.

Firmy z branży energetycznej wykazują ogromny potencjał analityki danych predykcji (ogólnie: przewidywanie przyszłych zjawisk i zdarzeń – przyp. red.), głównie w kontekście OZE. Aby lepiej bilansować potrzebne dostawy energii oraz optymalizować sieci dystrybucyjne, potrzebne są dokładne predykcje zarówno zużycia, jak i produkcji energii, które – w dużej mierze – zależne są od czynników zewnętrznych.

W bankowości analityka danych wykorzystywana jest do analizy ryzyka. Z kolei w firmach technologicznych sztuczna inteligencja stanowi główny czynnik rozwoju na wszystkich platformach.

Mam jednak takie wrażenie, że wiele firm chwali się zastosowaniami AI tylko dlatego, że to dobry PR.

– Zgadzam się, że widać w tym wszystkim dużo marketingu, ale jest też dużo rozwiązań, z których nie zdajemy sobie sprawy. Sztuczna inteligencja weszła już na dość zaawansowany etap, jeśli chodzi o implementację. Czasami nawet nie dostrzegamy ogromnego udziału rozwiązań opartych na AI wokół nas, wokół produktów, z których na co dzień korzystamy poprzez telefony komórkowe, jak chociażby mechanizmy rekomendacji zakupów czy wpływu na nasze opinie.

A co poza samą sztuczną inteligencją będzie dominować w trendach technologicznych?

– W Accenture Technology Vision na 2024 rok wymieniamy jeszcze trzy dodatkowe technologie, które – moim zdaniem – są komplementarne do sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja doskonale łączy się innymi technologiami

To tożsamość cyfrowa, czyli wiedza na temat nas samych, umożliwiająca uwierzytelnianie i dostęp do poszczególnych usług w różnych serwisach cyfrowych. Bardzo ważny trend, bo – z jednej strony – oferuje bezpieczeństwo, z drugiej zaś – łatwość poruszania się po serwisach. Kolejnym trendem stała się tzw. wymiana danych oparta na ekosystemie.

Korzystając z internetu, zostawiamy po sobie całą masę śladów cyfrowych. Te dane muszą być przechowywane w odpowiedzialny sposób i wymieniane tak, byśmy nie utracili kontroli nad naszym cyfrowym śladem.

Ostatni trend dotyczy przyspieszenia pętli innowacji. Sztuczna inteligencja potrafi przyspieszyć pętlę zwrotną – od nauki do biznesu. Firmy będą mogły przetestować zastosowanie tego, co dopiero planują lub próbują wytworzyć. Dotyczy to na przykład badań klinicznych leków czy tworzenia cyfrowego modelu infrastruktury, którą będzie można częściowo testować przed rozpoczęciem i w czasie budowy. To wszystko są przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji oraz analityki danych Przemysłu 4.0.

Wspomniał pan o Przemyśle 4.0 – jakie tutaj widać zastosowania AI?

– Polska inwestuje ogromne środki w rozwój infrastruktury. Budujemy nie tylko drogi i inną infrastrukturę w miastach, ale mamy przed sobą także całą transformację energetyczną.

Planujemy budowę kilku elektrowni jądrowych i wdrożenie zmian strukturalnych w sektorze energetycznym. Bardzo często takim wydatkom towarzyszy zobowiązanie do utrzymania infrastruktury w kolejnych latach.

Koszt takiego zobowiązania może wynosić nawet 20 proc. wartości “oryginalnej” inwestycji rocznie, co oznacza, że co pięć lat wydatki na utrzymanie dorównują kosztom zbudowania nowego elementu infrastruktury. Sztuczna inteligencja, zwłaszcza modele predykcyjne, pozwala zoptymalizować te gigantyczne wydatki.

Obecnie budowę elektrowni jądrowej zaczyna się od tworzenia modeli cyfrowych, projektu i całego cyfrowego zestawu narzędzi, które optymalizują zarządzanie procesem budowy inwestycji. Na przykład pozwalają ocenić poziom zaawansowania prac, uwzględniając tysiące drobnych zadań dystrybuowanych na setki, a nawet tysiące różnych wykonawców. To inwestycje długotrwałe i wysoce kapitałochłonne, a wykorzystanie rozwiązań technologicznych opartych na AI umożliwia precyzyjną ocenę etapów prac, po których następuje rozliczenie z wykonawcami.

Transformacja energetyczna pod znakiem sztucznej inteligencji

Wreszcie sztuczna inteligencja znajdzie zastosowanie w całej transformacji energetycznej w Polsce. Energetyka odejdzie od dosyć przewidywalnego wytwarzania energii opartego na węglu. Będzie rósł udział odnawialnych źródeł energii, które są trudniej przewidywalne, bo są zależne od wiatru, słońca itp. W związku z tym będziemy potrzebować dużo więcej balansowania na mniejszych elementach sieci. To ogromne pole do optymalizacji z wykorzystaniem AI.

W jaki sposób niełatwa sytuacja międzynarodowa wpłynie na inwestycje i rozwój w zakresie technologii?

– Polska jest wymieniana wśród pięciu państw, które mogą wykorzystać obecną sytuację geopolityczną na swoją korzyść. Zdaniem “Financial Times” te kraje będą odpowiadały za połowę wzrostu gospodarczego na tzw. rynkach wschodzących, które z kolei generują połowę tego rodzaju globalnego wzrostu. W związku z napięciami na mapie geopolitycznej łańcuchy dostaw są skracane. Coraz więcej produktów i usług jest oferowanych za pośrednictwem ekosystemów, usytuowanych bliżej rynków docelowych czy też we współpracy państw. Moim zdaniem Polska na tym zyska.

Źródło: wnp.pl

Więcej postów