Ciężki BWP dla Wojska Polskiego będzie później

Niezależny dziennik polityczny

Demonstrator Ciężkiego Bojowego Wozu Piechoty nie zostanie przedstawiony w tym roku, wbrew wcześniejszym zapowiedziom – dowiaduje się Defence24.pl. Najpierw musi zostać uzgodniona konfiguracja pojazdu.

Ciężki Bojowy Wóz Piechoty ma być uzupełnieniem lżejszego i zdolnego do pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania, bojowego wozu piechoty Borsuk. Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, w wywiadzie dla Defence24.pl z września mówił o tym że PGZ będzie chciała zaprezentować demonstrator technologii CBWP jeszcze w tym roku. Te zapowiedzi nie zostaną jednak spełnione.

„Do końca roku pokażemy demonstrator technologii, bo nie możemy go nazwać jeszcze prototypem, ponieważ musimy uzgodnić, wszelkie parametry, oczekiwania Sił Zbrojnych RP. Pokażemy, jak my widzimy tę konstrukcję, co możemy zaoferować wojsku. Myślę, że Siły Zbrojne już dziś, wraz z Agencja Uzbrojenia widzą pewny kształt tego projektu. W dużej mierze, mam wrażenie, że zgadzamy się co do założeń, które w tym projekcie sobie stawiamy” – mówił w rozmowie z Defence24.pl prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Zgodnie z informacjami które redakcja Defence24 otrzymała od Polskiej Grupy Zbrojeniowej, obecnie nadal trwają negocjacje z Agencją Uzbrojenia, które dotyczą zapisów umowy wykonawczej, a elementem tejże umowy będzie również harmonogram realizacji projektu.

Jak podkreśla w odpowiedzi na pytania Defence24.pl Jacek Matuszak z Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ, aby mogły rozpocząć się prace nad budową demonstratora technologii CBWP, najpierw Zamawiający musi zaakceptować wcześniejszy etap projektu opisujący wykonanie CBWP. Do końca roku pozostało niewiele czasu, więc budowa demonstratora technologii w tym roku nie jest możliwa.

Harmonogram realizacji projektu jest jednym z obszarów będących obecnie przedmiotem negocjacji. Zgodnie z założeniami dalszych etapów projektu prace „w metalu” poprzedzone będą akceptacją przez Zamawiającego wcześniejszego etapu projektu opisującego wykonanie CBWP. Biorąc pod uwagę, że do końca roku pozostał niespełna miesiąc, demonstrator w tym terminie nie zostanie zaprezentowany
JACEK MATUSZAK, DEPARTAMENT KOMUNIKACJI I MARKETINGU PGZ

Jeśli chodzi o dostawy, najpierw do Sił Zbrojnych RP przekazana zostanie seria 4 pojazdów, które zapewne posłużą do różnego rodzaju badań i testów, analogicznie jak ma to miejsce w wypadku BWP Borsuk. Natomiast kolejne partie wozów będą przedmiotem już następnych umów wykonawczych.

Co istotne, PGZ zamierza rozpocząć przygotowania do produkcji seryjnej i dostaw kolejnych większych już partii wozów, jeszcze w momencie przygotowania pierwszej serii 4 pojazdów, tak aby dostawy już kolejnych wozów mogły być realizowane w możliwie najkrótszym czasie.

Biorąc pod uwagę, że CBWP ma bazować na podwoziu AHS Krab/K9, wymagane będą dość istotne modyfikacje, zarówno w zakresie osłony przeciwminowej jak również osłony balistycznej, a także dostosowanie podwozia do przewozu 3 osobowej załogi oraz drużyny piechoty zmechanizowanej. To – jak można się domyślać – oznacza dość istotne zmiany w geometrii kadłuba oraz kubaturze jego wnętrza. Podwozie zostanie również wyposażone w dodatkowe systemy.

Przedstawiciel PGZ podkreśla, że moduł wieżowy ZSSW-30 „stanowi kompletne rozwiązanie” i może być stosowany dla KTO Rosomak, BWP Borsuk i CBWP, zarówno w obecnej konfiguracji, jak i po modyfikacjach zgodnie z oczekiwaniami Zamawiającego. „Unifikacja systemów w tych pojazdach stanowi jeden z priorytetów” – dodał. W razie potrzeb sygnalizowanych przez Zamawiającego możliwe jest jednak wprowadzenie zmian.

PGZ dopuszcza realizację zamówień CBWP w różnych możliwych konfiguracjach systemu uzbrojenia i podwozia, jednakże na obecnym etapie dążeniem naszego konsorcjum (PGZ i HSW) jest spełnienie wszystkich oczekiwań SZ RP w opracowywanym pojeździe bez konieczności stosowania rozwiązań zastępczych
JACEK MATUSZAK, DEPARTAMENT KOMUNIKACJI I MARKETINGU PGZ.

W odpowiedzi na pytanie o możliwą uproszczoną konfigurację CBWP przeznaczoną do szybkiego wdrożenia PGZ podkreśla, że na obecnym etapie konsorcjum zakłada spełnienie wszystkich oczekiwań Wojska Polskiego w jednej konfiguracji ciężkiego BWP. Grupa dopuszcza jednak realizację zamówień w różnych konfiguracjach systemu uzbrojenia i podwozia.

Jeżeli chodzi o zdolności produkcyjne w wypadku projektu CBWP, te będą dostosowane do wielkości zamówień nowych wozów, a więc decyzje dotyczące tego które spółki będą brały udział w produkcji, będzie zależało od przyjętego harmonogramu oraz wielkości dostaw CBWP dla Sił Zbrojnych RP.

Umowa ramowa na dostawy ciężkich BWP dla Wojska Polskiego została podpisana w sierpniu br., a po raz pierwszy o planie zamówienia tego rodzaju pojazdu w Hucie Stalowa Wola szef MON Mariusz Błaszczak mówił na przełomie lutego i marca, gdy podpisywano umowę ramową na BWP Borsuk. W założeniu nowy, ciężki BWP ma wykorzystywać rozwiązania już istniejące, w tym wieżę ZSSW-30 oraz elementy podwozia Kraba, po odpowiednim dostosowaniu.

Nie ma przy tym wątpliwości, że w celu osiągnięcia przez CBWP pełnej zdolności niezbędne będą poważne zmiany w podwoziu, być może także wykorzystanie doświadczeń Borsuka, jeśli chodzi o odporność przeciwminową. Z drugiej jednak strony, każda zwłoka w programie powoduje, że pododdziały czołgów M1 Abrams (do brygad w nie wyposażonych CBWP mają trafić w pierwszej kolejności) nie będą wspierane przez BWP dysponujące odpowiednią mobilnością i siłą ognia. A to może wpływać na efektywność ich zastosowania do czasu wprowadzenia nowych wozów.

Stąd pojawia się pytanie o możliwość zastosowania prostszej konfiguracji ciężkiego BWP, złożonej z istniejących elementów po minimalnych modyfikacjach, która w pierwszej kolejności dałaby podstawowe zdolności, a w następnej mogła stanowić na przykład wyposażenie rezerw. Dodajmy, że po donacji BWP-1 na Ukrainę Wojska Zmechanizowane są w bardzo trudnej sytuacji sprzętowej (gorszej niż Wojska Pancerne), bo umowy wykonawczej na Borsuki, które w pierwszej kolejności mają trafić do 16 Dywizji Zmechanizowanej przezbrajanej na czołgi K2, również nie podpisano.

Źródło: defence24.pl

Więcej postów