Czy rząd Donalda Tuska przetrwa całą kadencję? Polacy podzieleni [SONDAŻ]

Niezależny dziennik polityczny

Niemal dokładnie połowa Polaków uważa, że przyszły rząd Donalda Tuska przetrwa całą, czteroletnią kadencję Sejmu — wynika z najnowszego sondażu UCE Research dla Onetu. Zapytaliśmy również, jakie powinny być priorytety nowego rządu. Polacy wskazują przede wszystkim na trzy kwestie.

  • Około połowy badanych wierzy w stabilność nowych rządów Donalda Tuska. 50,1 proc. uważa, że koalicja Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, jest w stanie przetrwać najbliższe cztery lata
  • Poznaliśmy też trzy najważniejsze wymagania, jakie mają Polacy do Donalda Tuska, który w najbliższych tygodniach powinien przejąć władzę
  • — Opozycja zawdzięcza swój sukces nie temu, że konsekwentnie mówiła o kwestiach praworządności, ale temu, że PiS przestał konsekwentnie rozwiązywać problemy społeczno-gospodarcze — uważa politolog prof. UW Rafał Chwedoruk, oceniając wyniki sondażu

Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że powierzy misję formowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu, ale w nowym Sejmie premier nie ma wystarczającej liczby głosów, żeby utworzyć nowy gabinet. Wszystko wskazuje na to, że dokona tego Donald Tusk, który w Sejmie może liczyć łącznie na 248 głosów, a więc o 17 więcej niż potrzeba do osiągnięcia sejmowej większości.

Czy rząd Donalda Tuska przetrwa całą kadencję?

W tej sytuacji zapytaliśmy Polaków, czy spodziewają się, że zapowiadany rząd Donalda Tuska przetrwa całą, czteroletnią kadencję. Najwięcej ankietowanych wybrało odpowiedź “raczej tak” — 29,8 proc. Na opcję “zdecydowanie tak” zdecydowało się 20,3 proc. badanych. Łącznie daje to 50,1 proc.

Pesymistów w odniesieniu do rządu Tuska jest mniej. 16,3 proc. badanych stwierdziło, że “raczej nie” przetrwa, a 12,2 proc., że na taki scenariusz “zdecydowanie” nie ma szans.

21,4 proc. ankietowanych wybrało opcję “nie wiem/trudno powiedzieć”.

Największe szanse na przetrwanie rządu przez całą kadencję widzą wyborcy Koalicji Obywatelskiej (86,4 proc.) oraz Trzeciej Drogi (63,9 proc.) i Lewicy (62,5 proc.). Z kolei jedynie 18,9 proc. wyborców PiS dostrzega taką możliwość. Wśród wyborców Konfederacji ten odsetek wynosi 44,5 proc.

Jakie priorytety nowego rządu? Trzy kwestie

Zapytaliśmy również o to, jakimi kwestiami powinien w pierwszej kolejności zająć się nowy rząd, który uzyska wotum zaufania. Na pierwszy plan wysuwają się trzy kwestie.

Na pierwszym miejscu zdecydowanie znalazły się kwestie gospodarcze. 42,3 proc. ankietowanych uważa, że priorytetem powinna być walka z inflacją i jej skutkami.

30,4 proc. badanych uważa, że nowy rząd powinien zająć się najpierw reformami dotyczącymi służby zdrowia. A 27,8 proc. jest zdania, że priorytetem powinno być odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Na dalszych miejscach znalazły się reformy wymiaru sprawiedliwości (20,6 proc.), kwestia aborcji (19,2 proc.), rozliczenie poprzedniego rządu (18,9 proc.) i reforma systemu edukacji.szkolnictwa (16,7 proc.).

Ponadto ankietowani wskazywali na potrzebę poprawy jawności finansów publicznych (16,3 proc.), przeprowadzenia reform podatkowych (16,3 proc.) czy reformę mediów publicznych (13,2 proc.).

Więcej postów