Tak doją nas banki. Zyski z lokat spadają szybciej niż raty kredytów. Oto dowód

Bank centralny po raz drugi od końca wakacji obniżył stopy procentowe. Polacy z kredytami na ulgę w ratach będą musieli jednak poczekać. Banki niespiesznie zmieniają oprocentowanie kredytów. Za to szybko tną oprocentowanie lokat. Nie dadzą ciułaczom więcej zarobić.

Pierwsza obniżka stóp procentowych miała miejsce na początku września, druga – w środę 4 października. W sumie wyniosły 100 pkt bazowych. Dla Polaków z kredytami to bardzo dobra wiadomość, bo raty wreszcie będą spadać. Nie ma co jednak liczyć na nagłą zmianę.

Banki. Kiedy zmieni się rata?

Z wyliczeń Jarosława Sadowskiego z Expandera wynika, że w przypadku kredytu na 300 tys. zł na 30 lat rata spadnie z 2 401 zł (tyle wynosiła przez ostatnie 3 miesiące) do 2 168 zł. – Zmiana uwzględni zwykle jednocześnie obniżkę wrześniową i październikową – mówi ekspert.

Banki bowiem raz na kilka miesięcy aktualizują oprocentowanie kredytów. – W przypadku różnych kredytów moment aktualizacji może być zupełnie inny, więc niektórzy odczują spadek raty już za miesiąc, a inni dopiero za kilka miesięcy – wskazuje Jarosław Sadowski.

Banki. Prezes PiS interweniował w sprawie lokat

W zupełnie innej sytuacji są osoby trzymający pieniądze na lokatach. Banki od tygodni tną oprocentowanie depozytów. Najlepsze oferty znikają w mgnieniu oka.

Co ciekawe, jeszcze rok temu prezes PiS Jarosław Kaczyński apelował do banków, by w czasie wysokiej inflacji podnosiły oprocentowanie lokat. – Banki muszą pójść po rozum do głowy i radykalnie podnosić oprocentowania depozytów; jak nie będziemy musieli obłożyć ich zyski podatkiem – tak na początku lipca 2022 r. mówił Kaczyński. Potem nawet wskazywał, że przy kilkunastoprocentowej inflacji, lokaty powinny dawać zarobić 7-8 proc. “i to bez żadnych haczyków”. Niektóre banki do tych próśb się podporządkowały – jeszcze kilka miesięcy temu były dostępne oferty dające 10 proc. zysk. Teraz już takich lokat nie dostaniemy.

Banki. Tak zmieniają się procenty

“Fakt”, na podstawie ofert banków, przeanalizował, jak zmieniły się w ciągu kilku tygodni oprocentowanie wybranych trzymiesięcznych lokat. W większości przypadków zostało obcięte, jest i tak, że atrakcyjniejsze depozyty zostały wycofane z oferty.

Źródło: fakt.pl

Więcej postów