Oczyszczalni brak, ścieki w stawie, a smród nie daje żyć

Niezależny dziennik polityczny

Społeczność małego osiedla w jednej z lubelskich gmin alarmuje, że z powodu braku oczyszczalni ścieków nieczystości płynne wpadają do pobliskiego stawu. Napisali w tej sprawie do rzecznika praw obywatelskich.

  • Kiedyś oczyszczalnia tu funkcjonowała, ale zamknięto ją po likwidacji spółdzielni mieszkaniowej. Obecnie ścieki spływają do najniżej położonej studzienki kanalizacyjnej i przelewają się do pobliskiego stawu. Pozostałe w niej nieczystości wydzielają drażniący odór, a opróżnia ją wóz asenizacyjny opłacany przez mieszkańców.
  • W piśmie do RPO wskazali oni, że budowa nowej oczyszczalni jest w planach, ale okazuje się, że ma być zlokalizowana częściowo na nieruchomościach mieszkańców, o czym ich nie informowano.
  • Rzecznik zwrócił się do sekretarz lubelskiej gminy o zbadanie zasygnalizowanych spraw, ustosunkowanie się do informacji i zarzutów mieszkańców oraz wyjaśnienie, jak mieszkańcy mają wykonać ustawowy obowiązek zapewnienia czystości i porządku na nieruchomości.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich nie podało o którą konkretnie gminę chodzi, wskazując jedynie, że sprawa dotyczy województwa lubelskiego. W piśmie, które otrzymało ze strony mieszkańców małego osiedla, jest mowa, że ich nieruchomości były w przeszłości podłączone do sieci kanalizacyjnej odprowadzającej nieczystości ciekłe do oczyszczalni ścieków będącej własnością spółdzielni mieszkaniowej. Po likwidacji spółdzielni nowi właściciele zamknęli jednak oczyszczalnię i zasypali część studzienek kanalizacyjnych, uniemożliwiając tym samym lokalnej społeczności odprowadzania nieczystości ciekłych do sieci kanalizacyjnej.

„Teraz ścieki spływają do najniżej położonej studzienki kanalizacyjnej i przelewają się do pobliskiego stawu. Pozostałe zaś w studzience nieczystości ciekłe opróżniane są przez wynajmowany przez nas odpłatnie wóz asenizacyjny” – zwrócili uwagę mieszkańcy, dodając, że wokół studzienki wydziela się uciążliwy odór, dotkliwy zwłaszcza latem, a ścieki wpływające do stawu zatruwają środowisko naturalne i stwarzają zagrożenie sanitarne.

Właściciele nie wykonali decyzji wójta. Nowa oczyszczalnia w planach, ale częściowo na posesjach mieszkańców

W piśmie wskazali, że decyzją z 12 lipca 2016 r. wójt nakazał spółdzielni mieszkaniowej w likwidacji oraz nowym jej właścicielom pozbywanie się nieczystości ciekłych z nieruchomości poprzez uruchomienie istniejącej sieci kanalizacyjnej w sposób zapewniający odbieranie nieczystości lub wyposażenie nieruchomości w bezodpływowy zbiornik nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnie ścieków bytowych w terminie 30 dni. Ich zdaniem decyzja ta nie została wykonana. W efekcie w lutym 2020 r. skierowali do urzędu gminy pismo w sprawie ponownego uruchomienia sieci kanalizacyjnej, ale twierdzą, że otrzymali merytorycznej odpowiedzi.

„W 2022 r. urząd gminy ogłosił przetarg na budowę nowej oczyszczalni. Ma być ona zlokalizowana częściowo na nieruchomościach należących do mieszkańców osiedla, o czym ich nie informowano. W związku z tym, mieszkańcy zarzucają władzom gminy brak konsultacji społecznych poprzedzających decyzje o budowie i lokalizacji nowej oczyszczalni” – podkreśliło Biuro RPO.

Według lokalnej społeczności błędne założenia projektu koncepcyjnego oczyszczalni spowodowały, że przetarg nie został rozstrzygnięty (brak ofert). A podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej stoi pod znakiem zapytania.

Droga pożarowa w tragicznym stanie. Pismo RPO do sekretarz gminy

Mieszkańcy wskazali ponadto na problem złego stanu drogi dojazdowej do osiedla, która pełni także funkcję drogi pożarowej. Zwrócili uwagę, że kiedy niedawno wybuchł tam pożar, wozy straży pożarnej zapadały się i grzęzły w błotnistej nawierzchni. A na budowę nowej drogi nie mogą się doczekać od lat, mimo składanych obietnic.

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO Piotr Mierzejewski napisał do sekretarz gminy o zbadanie zasygnalizowanych spraw, ustosunkowanie się do informacji i zarzutów mieszkańców oraz o stanowisko. Oczekuje również wskazania w jaki sposób mieszkańcy osiedla mają wykonać ustawowy obowiązek zapewnienia utrzymania czystości i porządku na nieruchomości w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych.

Żródło: portalsamorzadowy.pl

Więcej postów