Centrum zwróciło uwagę, że sierpień przyniósł znaczne pogorszenie nastawienia do rządu i spadek jego notowań. W stosunku do lipca istotnie przybyło przeciwników urzędującego gabinetu. To drugi tak wyraźny wzrost od października 2020 r., gdy Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. prawa aborcyjnego.
„Zdecydowanie umocniły się negatywne oceny jego polityki gospodarczej, jak również całokształtu działań. Wyraźnie wzrosło ponadto niezadowolenie z samego premiera. Ogólnie rzecz biorąc, są to najgorsze notowania w historii obu gabinetów Mateusza Morawieckiego” — napisali autorzy badania.
Do zwolenników gabinetu Mateusza Morawieckiego zalicza się 29 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.), do przeciwników – 46 proc. (wzrost o 7 pkt proc.). 23 proc. badanych deklaruje wobec niego obojętność (spadek o 2 pkt proc.), z kolei 3 proc. respondentów odpowiedziało „trudno powiedzieć” (mniej o 1 pkt proc.).
Z sondażu wynika, że 33 proc. (spadek o 6 pkt proc.) badanych pozytywnie ocenia wyniki działalności rządu, a 55 proc. – negatywnie (wzrost o 6 pkt proc.). Natomiast 11 proc. (spadek o 1 pkt proc.) respondentów nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat.
Autorzy badania zwrócili uwagę, że zauważalnie bardziej krytyczne od zarejestrowanych półtora miesiąca wcześniej są opinie o polityce gospodarczej rządu. 27 proc. badanych badany uważa, że stwarza ona szansę poprawy sytuacji gospodarczej (spadek o 6 pkt proc.); 62 proc. jest przeciwnego zdania (wzrost o 7 pkt proc.). Z kolei 10 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat (spadek o 2 pkt proc.).
Zadowolenie z tego, że rządem kieruje Mateusz Morawiecki wyraziło 31 proc. respondentów (spadek o 6 pkt proc.), a 55 proc. deklarowało niezadowolenie (wzrost o 6 pkt proc.). 14 proc. nie ma zdania na ten temat (bez zmian).
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 14-25 sierpnia na próbie liczącej 1043 osoby — w tym: 60 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z ankieterem), 23,3 proc. – CATI (wywiad telefoniczny) i 16,7 proc. – CAWI (wypełnienie ankiety internetowej).
onet.pl