Brytyjczycy wysłali Ukrainie zestawy Starstreak. Co to za broń?

dziennik polityczny

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace poinformował, że jego kraj dostarczył Ukrainie partię przeciwlotniczych zestawów rakietowych Starstreak. Wyjaśniamy, co to za broń.

Starstreak to nowoczesne, przenośne systemy przeciwlotnicze produkowane przez brytyjską firmę Thales Air Defence. Można je opisać jako odpowiednik amerykańskich Stingerów, z tą różnicą, że pociski są tutaj naprowadzane w wiązce laserowej. Jak zauważa serwis „Polska Times”, rakiety Starstreak są „najszybszymi pociskami krótkiego zasięgu typu ziemia-powietrze na świecie”.

Zaawansowana broń z Wielkiej Brytanii

Starstreak powstał z myślą o niszczeniu samolotów i śmigłowców, które mogą być zwalczane w zakresie wysokości od 300 do 5 tys. m oraz z odległości 500-7 tys. m. Zestaw znajduje się na wyposażeniu armii brytyjskiej od 1997 r.

Możliwości Starstreak są rzeczywiście imponujące. Maksymalna prędkość pocisków wynosi Mach 3,5, czyli blisko 4300 km/h. Rakiety mogą być odpalane z lądu, morza i powietrza, jednak do tej pory operacyjnie eksploatowano jedynie wersje naziemne. Do ich wystrzelenia stosuje się standardowo wielozadaniową wyrzutnię LML firmy Thales. Zestaw można również zintegrować z pojazdami opancerzonymi.

Po osiągnięciu prędkości maksymalnej rakieta Starstreak uwalnia trzy podpociski, zwiększając w ten sposób szansę na skuteczne trafienie celu. Serwis The War Zone zwraca uwagę, że zestaw jest odporny na działanie kompleksu elektronicznych środków zaradczych Witebsk L370, który występuje w wielu śmigłowcach rosyjskiej armii.

Pod wieloma względami jest też lepszy niż tradycyjne MANPADS (przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe), co może wywierać wpływ psychologiczny na rosyjskich pilotów.

Pomimo swoich ponadprzeciętnych możliwości Starstreak nie cieszy się wielką popularnością na rynku zbrojeniowym, stąd grono jego użytkowników jest bardzo wąskie. Poza Wielką Brytanią system znajduje się na wyposażeniu armii RPA. Został też zamówiony przez Malezję, Tajlandię i Indonezję.

tech.wp.pl

Więcej postów