O Tetianie Czarnowoł świat po raz pierwszy usłyszał w czasie ukraińskiej Rewolucji Godności i Majdanu, którego była jedną z najbardziej prominentnych działaczek. W 2014 roku została wybrana do parlamentu, w 2020 roku usłyszała zarzut morderstwa, a teraz broni Ukrainy przed rosyjskim najazdem.
Świat najbardziej zapamiętał opuchniętą twarz Tetiany Czarnowoł, która w 2013 roku została ciężko pobita pod Kijowem. O ten brutalny atak oskarżano ludzi związanych z ówczesnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Po udanej Rewolucji Godności Tetiana, wpływowa działaczka Majdanu została wybrana do Werhownej Rady Ukrainy, czyli tamtejszego parlamentu. Po ataku Rosji na Ukrainę w 2014 roku on i jej mąż walczyli w batalionie Azow. Mąż Czarnowoł zginął.
Będąc wojskową wdową i weteranką walk z separatystami, Tetiana Czarnowoł ukończyła artyleryjskie szkolenie wojskowe i jest oficerem rezerwy. Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, zgodnie ze swoim wyszkoleniem zaangażowała się w walkę. W mediach społecznościowych Tetiana Czernowoł relacjonuje swoje działania na froncie.
„Mój oddział piechoty przeciwpancernej wziął udział w słynnej bitwie pod Browarami. Nasz wkład to dwie sztuki złomu. Szczegóły opowiem – stanąłem na samym froncie. Wysunięta kilometr przed wszystkimi…” – pisała 10 marca.
Razem z innymi żołnierzami 42-letnia była deputowana zajmuje się likwidowaniem rosyjskich czołgów za pomocą broni przeciwpancernej. Ukraińskie media społecznościowe zalewane są zdjęciami efektów działania wyrzutni przeciwczołgowych. „Dwie sztuki złomu” wspomniane przez Czernowoł to dwa zniszczone czołgi.
Choć teraz 42-latka walczy na froncie, jeszcze niedawno musiała siedzieć w areszcie domowym. W 2020 roku oskarżona została o morderstwo. Sprawa dotyczyła wydarzeń z 2014 roku. Czerwnowoł przyznaje, że wraz z mężem obrzuciła koktajlami Mołotowa budynek biura prorosyjskiej i prorządowej Partii Regionów. Kobieta została oskarżona o podpalenie oraz o morderstwo technika komputerowego, który był w środku.
Chociaż początkowo na byłą skrajnie prawicową deputowaną został nałożony areszt domowy, później sąd zdecydował się ją z niego zwolnić. Sprawa Tetiany Czernowoł do czasu wybuchu wojny nie trafiła na wokandę. W niektórych środowiskach na Ukrainie pojawiły się głosy, że oskarżenie miało charakter polityczny i miało podważyć osiągnięcia działaczy Rewolucji Godności. Do lutego 2020 roku śmierć technika komputerowego badano jako rezultat pożaru, nie jako morderstwo w wyniku podpalenia.
Czytaj też:
Tetiana Czernowoł zamieniła parlamentarne ławy na okopy.
Walczy w różnych warunkach.
Na froncie Czernowoł korzysta z nowoczesnego sprzętu.
Walczy w piechocie przeciwpancernej.
Za pomocą odpowiedniej broni niszczy rosyjskie czołgi.
W 2014 roku Majdan, jako ruch społeczny, został uhonorowany Nagrodą Lecha Wałęsy. Czernowoł na wręczeniu nagrody.
Tetiana Czarnowoł po zatrzymaniu w 2020 roku.
Tetiana Czernowoł przed budynkiem sądu w 26 czerwca 2020 roku.
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie znajdziecie tutaj. Napisz list do redakcji: List do redakcji Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter