Od 23:59 we wtorek 15 lutego na terenie całej Polski będzie obowiązywał alarm ALFA-CRP. Zarządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Alert ma obowiązywać w Polsce do końca lutego. Jest związany najprawdopodobniej z dzisiejszym masywnym atakiem hakerskim na bankowe i rządowe systemy informatyczne na Ukrainie. Ostatnio taki alarm wprowadzono pod koniec stycznia.
Alarmy CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Wprowadza się je, zmienia i odwołuje przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych.
Czytaj również: Amerykanie przerzucają wojska do Polski. Zobaczcie, co dzieje się na lotnisku pod Rzeszowem
Alarm ALFA-CRP jest sygnałem dla służb zajmujących się bezpieczeństwem i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Zgodnie z rozporządzeniem, które właśnie podpisał premier, będzie obowiązywało od 23:59 we wtorek 15 lutego do końca miesiąca na terenie całej Polski.
Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych, które określa ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Można go wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.
Ostatnio taki stopień alarmowy obowiązywał w Polsce od 18 do 23 stycznia ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Wprowadzono go po tym, jak przeprowadzono atak hakerski na rządowe strony na Ukrainie.
14 i 15 lutego doszło do kolejnych cyberataków na Ukrai nę. Strony internetowe m.in. ukraińskiego resortu obrony i sił zbrojnych przestały działać. Problemy mają też duże państwowe banki. Bardzo możliwe, że to forma cyberagresji ze strony Rosji.
Czytaj więcej: Co się dzieje?! Potężny atak hakerski na strony banków i resortu obrony Ukrainy
Alarmy CRP mają jeszcze trzy wyższe poziomy. Wszystkie opisano na stronach rządowych:
DRUGI STOPIEŃ ALARMOWY (BRAVO-CRP)
Drugi stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, gdy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
TRZECI STOPIEŃ ALARMOWY (CHARLIE-CRP)
Trzeci stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku:
CZWARTY STOPIEŃ ALARMOWY (DELTA-CRP)
Czwarty stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku:
Strona ukraińskiego resortu obrony stała się we wtorek wieczorem niedostępna. Jak podało ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznych i Bezpieczeństwa Informacyjnego, zaatakowano też państwowe banki Prywatbank i Oszczadbank, których użytkownicy poinformowali o problemach z płatnościami i działaniem aplikacji.
– Znajdujemy się w momencie spodziewanej eskalacji konfliktu zbrojnego, który na Ukrainie trwa od 2014 roku, a nieodłącznym elementem tego typu działań jest również sfera informacyjna – powiedział PAP Andrzej Kozłowski, ekspert Fundacji Pułaskiego, który specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie.
Zaznaczył, że zastosowany atak DDoS „to nie jest jakiś wyszukany atak, lecz dobrze znana taktyka, wykorzystywana nie tylko przez podmioty państwowe, ale i niepaństwowe”.
– Nie wykluczam, że tak może być, ale na podstawie dostępnych informacji rozpatrywałbym ten atak raczej w kontekście informacyjnym, niż wielkiej szkodliwości tych działań. Powiedziałbym, że to cały czas element budowania napięcia, zaostrzania sytuacji, starania, żeby jeszcze bardziej podgrzać atmosferę wokół tego konfliktu – powiedział ekspert.