Senat zdecydował. Powołał komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia afery Pegasusa!

Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia afery Pegasusa. “Państwo, w którym służby specjalne mają wpływ na wynik wyborczy, przestaje być demokracją. Trzeba wyjaśnić, czy tak właśnie stało się w Polsce” – argumentował na posiedzeniu przedstawiający wniosek senator Marcin Bosacki (KO).

Senat w środę 12 stycznia w głosowaniu zdecydował o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu   Pegasus  . Pierwsze posiedzenie tej komisji odbędzie się jeszcze w środę po godz. 19.

Za powołaniem komisji głosowało 52 senatorów, 45 było przeciw, nikt wstrzymał się od głosu. Zgodnie z przyjęta uchwałą w skład komisji wejdzie siedmiu senatorów: Marcin Bosacki (KO), Jacek Bury (KO), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (niezrz.). W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

  Zobacz również:      Stryj senatora Brejzy też był inwigilowany. Doszło do rodzinnej tragedii

Jak tłumaczyli przed głosowaniem wnioskodawcy, do zadań komisji należeć będzie: wyjaśnienie ujawnionych przypadków nielegalnej inwigilacji z użyciem Pegasusa i naruszeń prawa z tym związanych, ocena wpływu nielegalnej inwigilacji na proces wyborczy, opracowanie i wniesienie projektu ustawy reformującej działalność służb specjalnych.

  Zobacz również:     Będzie komisja śledcza w sprawie Pegasusa? Prezydent nie wyklucza takiego rozwiązania

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w rozmowie z tygodnikiem “Sieci”, że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. “Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia” – powiedział w wywiadzie dla “Sieci”. Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. “To całkowite bzdury” – oświadczył.

FAKT.PL