Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu o 8,6 proc. rok do roku , najbardziej od listopada 2000 r., po zwyżce o 7,8 proc. w listopadzie – oszacował wstępnie GUS.
Czy Polacy uważają, że działania podejmowane przez rząd są skuteczne w walce z inflacją? Takie pytanie usłyszeli ankietowani w ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym dla Radia ZET przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.
„Zdecydowanie tak” odpowiedziało 10,2 proc. badanych, „raczej tak” 34,4 proc. Odpowiedzi „zdecydowanie nie” udzieliło 15,1 proc. pytanych, a „raczej nie” – 25,9 proc.
Sondaż IBRiS dla Radia ZET zrealizowano metodą CATI na próbie ogólnopolskiej 1100 osób w dniach 7-8 stycznia 2022 r.
W wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki był pytany o możliwość przedłużenia obecnie obowiązującej tarczy antyinflacyjnej (chodzi m.in. o obniżkę akcyzy na paliwa i rezygnację z podatku detalicznego od sprzedaży paliw oraz o obniżkę VAT na gaz). – Tak, jeśli trendy inflacyjne się utrzymają, będzie przedłużona. Teraz wzmacniamy ją o tarczę 2.0 – powiedział Morawiecki.
Premier stwierdził, że elementem drugiego pakietu antyinflacyjnego będzie obniżka VAT na paliwa z 23 do 8 proc. na pół roku, co będzie kosztowało budżet ok. 1,5 mld zł kwartalnie. Pytany był także, czy w drugim pakiecie antyinflacyjnym będzie obniżenie stawki VAT na żywność do zera.
– Informację, czy i od kiedy to wejdzie w życie, podamy w przyszłym tygodniu. Pracujemy jeszcze nad tym mechanizmem – szacujemy roczny koszt tej kolejnej obniżki podatków na 6 do 7 miliardów zł – powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał także, że jeśli inflacja będzie spadać, stawki podatkowe zaczną wracać do normalnego poziomu.
– Jeśli inflacja będzie w trendzie spadkowym i na horyzoncie będziemy wyraźnie widzieli jej osłabienie, to będziemy stopniowo wracali do normalnych stawek. Ale żadnego scenariusza nie przesądzam. Natomiast teraz te działania są bardzo ważne, bo dotyczą budżetów polskich rodzin – stwierdził premier.