Agencja badawcza SW Research przygotowała sondaż dla portalu rp.pl na temat zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która przewiduje, że „większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza EOG”.
Respondentów zapytano, „jak oceniają weto prezydenta ws. lex TVN”. „57,3 proc. respondentów oceniło decyzję prezydenta w tej sprawie pozytywnie.12,7 proc. ankietowanych przyznało, że weto ocenia negatywnie. 20,4 proc. respondentów zadeklarowało obojętność wobec decyzji prezydenta. 9,6 proc. ankietowanych nie słyszało o wecie” – informuje portal.
— Zawetowanie ustawy za słuszne uważa 62 proc. respondentów, którzy ukończyli 50 rok życia i podobny odsetek badanych posiadających wyższe wykształcenie. Z uwagi na wysokość dochodu odpowiedź tę najczęściej wskazywały osoby zarabiające ponad 5000 zł netto (63 proc.). Biorąc pod uwagę klasę wielkości miejscowości największy odsetek osób, które decyzję prezydenta uważają za słuszną znajduje się wśród osób z miast liczących od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców (64 proc.) — komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezesa zarządu agencji badawczej SW Research.
Rp.pl dodaje, że „o wecie prezydenta nie słyszało 16,5 proc. respondentów w wieku 18-24 lata oraz 13,8 proc. ankietowanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym”.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28-29 grudnia 2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18 lat. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo:
Przypomnijmy, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia sejmowa komisja kultury i środków przekazu niespodziewanie zajęła się uchwałą Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tak zwanego lex TVN. Nagłe posiedzenie sejmowej komisji wywołało ogromne emocje. Posłowie opozycji wyrazili sprzeciw wobec procedowania lex TVN. Powiedzieli, że o takim planie posiedzenia dowiedzieli się kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem. Chwilę później ustawa znana jako lex TVN została przyjęta przez Sejm . Głosowało 452 posłów. Za było 229 posłów, przeciw 212, a 11 się wstrzymało.
Politycy PiS cały czas przekonywali, że w całej ustawie chodzi o to, by polskich mediów nie kupowały firmy z niedemokratycznych krajów, takich jak Rosja, Chiny czy państwa arabskie. Dlatego do prawa medialnego wprowadzony ma zostać zapis, że telewizje i radia w Polsce mogą mieć właścicieli tylko z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należą kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein.
Cel jest jednak zupełnie inny. Gdyby taka ustawa weszła w życie, uderzałaby wyłącznie w stację TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Po pierwsze — dlatego że Ameryka nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Po wtóre — spoza państw EOG tylko Amerykanie są w Polsce właścicielami mediów elektronicznych. Dlatego właśnie ta ustawa znana jest jako ustawa anty-TVN lub też lex TVN.
Ostatecznie, kilkanaście minut po godz. 12 Andrzej Duda poinformował o swoim wecie wobec ustawy lex TVN. Prezydenckie weto oznacza, że potwierdziły się ustalenia Onetu, iż kontrowersyjna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS zostanie zatrzymana przez Andrzeja Dudę.
Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści