Kraje UE skarżą się na nadużywanie ruchu bezwizowego. Ukraina i inne kraje stracą „bezwiz”?

Portal EU Observer dotarł do dokumentu, który świadczy o tym, że w UE rozpoczęto dyskusję na temat nadużywania ruchu bezwizowego przez obywateli niektórych państw. Dokument sugeruje, by państwom takim zagrozić zawieszeniem popularnego „bezwizu”.

EU Observer napisał w środę, że dotarł do wewnętrznego unijnego dokumentu datowanego na 27 września, na temat nieprawidłowości związanych z nadużywaniem ruchu bezwizowego przez obywateli państw z Bałkanów Zachodnich a także Mołdawii, Gruzji i Ukrainy. Dokument wypłynął na dzień przed podróżą szefowej KE Ursuli von der Leyen właśnie na Bałkany Zachodnie.

Jak pisze EU Observer, w dokumencie opisano uwagi takich państw jak Niemcy, Francja i Włochy nt. nieprawidłowości związanych z ruchem bezwizowym. Według Niemców Gruzja, Mołdawia i Ukraina a także Albania i Serbia znalazły się w dziesiątce krajów, których obywatele najczęściej łamią przepisy dotyczące cudzoziemców. W tej grupie najwięcej kłopotów sprawiali Albańczycy, następnie Ukraińcy, Serbowie, Mołdawianie, a na końcu Gruzini. Chodziło m.in. o wzrost liczby naruszeń przepisów dotyczących pobytu (tu wymieniano obywateli Albanii, Mołdawii i Ukrainy) a także wzrost liczby wniosków o azyl od Gruzinów o 51 proc. oraz od Mołdawian o 429 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku.

„W przypadku niewielkiej lub żadnej poprawy ze strony krajów trzecich, COM [Komisja Europejska] powinna naszym zdaniem podkreślić, że uruchomienie Mechanizmu Zawieszenia Wiz jest realną opcją” – stwierdziła w dokumencie niemiecka delegacja.

Włochy poczyniły podobne uwagi na temat Mołdawii zwracając uwagę na to, że ruch bezwizowy jest wykorzystywany przez handlarzy ludźmi. Francja wskazała na nadużycia ze strony obywateli Albanii i Gruzji a także Serbów. Czechy poinformowały o zaobserwowaniu dużej liczby bezpodstawnych wniosków o azyl od obywateli Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Na „alarmujący wzrost” liczby wniosków azylowych od Mołdawian poskarżyła się Belgia.

PRZECZYTAJ:  Od dzisiaj Ukraińcy mogą przyjeżdżać do UE bez wiz  

FAKT.PL

Więcej postów