Ukraińskie media: polski rząd szykuje duże ulgi podatkowe dla ukraińskich migrantów zarobkowych

Ukraińskie media: polski rząd szykuje duże ulgi podatkowe dla ukraińskich migrantów zarobkowych

Ukraińskie media, w tym ukraińskojęzyczny portal dla Ukraińców, podają, że rządowy program „Polski Ład” przewiduje wielkie ulgi podatkowe dla migrantów z Ukrainy. Celem ma być zatrzymanie ich w Polsce.

Według ukraińskojęzycznego portalu dla Ukraińców inPoland, popularnego w środowiskach ukraińskich migrantów zarobkowych, „Polski rząd przygotowuje projekt dla Ukraińców, w celu ich integracji z Polską”. Portal powołuje się na treść rządowego programu „Polski Ład”. Pisze, że dokument ten przewiduje, iż migranci zarobkowi, wśród których dużą część stanowią Ukraińcy, w pierwszym rok po przyjeździe do Polski będą płacić dwukrotnie mniejsze podatki, niż sami polscy obywatele. Ponadto, w ciągu kolejnych trzech lat, migranci z Ukrainy i innych krajów będą mogli odliczyć 50 procent od podatku za poprzedni rok.

Jak podano, również cudzoziemcy, którzy przeniosą swoją rezydencję podatkową do Polski, będą płacić mniejszy podatek dochodowy przez pełne cztery lata.

Zaznaczono, że „w ten sposób Polska chce zatrzymać u siebie” imigrantów, „w tym także obywateli Ukrainy, na dłuży czas”. Dodano, że program rządowy ma zostać przyjęty jesienią tego roku.

Według portalu, ulga podatkowa będzie dotyczyć także migrantów, którzy po raz pierwszy przyjadą do Polski. Mają oni mieć możliwość korzystania z ulg podatkowych przez cztery lata. „Proponowana ulga będzie skierowana do osób, które przed przyjazdem do Polski przez co najmniej trzy lata żyły za granicą i mają potwierdzające to dokumenty, a po przyjeździe do Polski będą w niej żyć przez pełne cztery lata, a także będą płacić podatki w Polsce od swoich możliwych dochodów, z tytuły umowy o pracę lub działalności gospodarczej”.

Podano też, że według polskiego resortu finansów, przez okres czterech lat państwo będzie z budżetu opłacać takim osobom składki emerytalne i ubezpieczenie na wypadek choroby.

Zamieszczono także komentarz właściciela międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal, Jewhena Kyryczenki, który powiedział, że „na projekcie mogą skorzystać zarówno Polacy żyjący za granicą i planujący powrót do domu, jak i cudzoziemcy”. Uważa też, że imigranci mogą poprawić pogarszającą się sytuację demograficzną Polski, choć raczej nie przyczyni się to do odwrócenia negatywnych trendów. Przytoczono też szacunki ZUS, według których, żeby mówić o wpływie obcokrajowców na zmianę trendów, do 2028 roku w systemie powinno być co najmniej 6 mln imigrantów. Kyryczenko twierdzi, że z tego względu należy spodziewać się, iż w najbliższych latach polski rząd będzie intensyfikować programy, mające przyciągnąć migrantów z Europy Wschodniej.

Portal inPoland nie podaje źródła informacji, jednak w podobnym czasie ukazał się inny artykuł, o analogicznej treści, na serwisie texty.org.ua. Tam podano, że źródłem jest informacja centrum analitycznego agencji Gremi Personal.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia br. pojawiły się doniesienia medialne, mówiące że w rządowym programie „Polski Ład” zapisano ulgi podatkowe mające zachęcać Polaków do powrotu do ojczyzny z emigracji, które równie dobrze mogą uprzywilejowywać cudzoziemców osiedlających się w Polsce. Jak pisaliśmy, w zaprezentowanym projekcie „Polskiego Ładu” znalazła się „Ulga na powrót”, dzięki której osoby, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą, i które decydują się na powrót i zmianę rezydencji podatkowej na polską, przez cztery lata będą płacić niższy o połowę podatek dochodowy. Ulga będzie działać także w stosunku do ubezpieczeń społecznych. Rząd reklamuje ulgę jako zachętę dla Polaków do powrotu do kraju z emigracji, jednak w zaprezentowanej przez rząd propozycji ustawy podatkowej, „Ulgi na powrót” nie uzależniono od kryterium polskiego obywatelstwa czy pochodzenia, co wskazuje na możliwość faworyzowania imigrantów zarobkowych z Ukrainy i innych krajów. Zwracano też uwagę, że prawdziwe intencje rządu zdaje się pokazywać ustęp poświęcony ocenie następstw „Ulgi na powrót”, który zapełniono danymi o imigrantach w Polsce.

W związku z tym, portal Kresy.pl zwrócił się do ministerstwa finansów z pytaniem, czy prawdą jest, że w zaprezentowanej przez rząd, w ramach Nowego Ładu, propozycji ustawy podatkowej, „Ulga na powrót” nie została uzależniona od kryterium polskiego obywatelstwa czy pochodzenia i czy będzie ona obejmowała także cudzoziemców, którzy przebywają w Polsce.

Wydział prasowy ministerstwa w odpowiedzi powołał się na szacunki, według których poza Polską żyje ok. 20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia i oświadczył, że ulga ma być zachętą do powrotu do kraju, w szczególności dla tych Polaków, którzy wyemigrowali w celach zarobkowych. Przyznano przy tym, że z uwagi na unijne prawodawstwo takie preferencje podatkowe muszą dotyczyć również obywateli innych państw członkowskich UE. „Dlatego przepisy muszą umożliwiać skorzystanie z niej także przez np. Niemców, Portugalczyków czy Włochów.” – twierdzi resort finansów.

Na pytanie, czy wspomniana ulga będzie dotyczyła również np. obywateli Ukrainy, z której pochodzi zdecydowana większość imigrantów w Polsce, do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

inpoland.net.pl / Kresy.pl

Więcej postów