Obecnie mamy brak poważnego traktowania zgromadzeń. Trwa inwigilacja demonstrujących, sędziowie-obrońcy są oskarżani, a kobiety nie mają ochrony przed przemocą seksualną i ekonomiczną. Nad to, uchodźcy na polskich granicach mają ograniczony dostęp do ubiegania się o ochronę.
Pokojowa demonstracja
Stan wolności zgromadzeń i sposób, w jaki są traktowane obrońcy prawa człowieka określa policja przez nęcenie i ściganie protestujących.
Ostatnie w tym roku 34-letni Bartek S. zmarł po interwencji policji (Lublin). Do śmierci młodego mężczyzny doszło poprzez złamanie krtani. Właśnie w ten sposób został zabity G.Floyd w dzikiej Ameryce. George wielokrotnie powtarzał słowa: „Błagam”, „Nie mogę oddychać” i „Nie zabijaj mnie”. Na pewno Bartek też chciał żyć.
Wówczas przed komendą stanęło 200 mieszkańców i domagało się wyjaśnień. Używając gazu łzawiącego i gumowych kul, zostało pobite i zatrzymano łącznie 62 osoby; wobec 8 skierowane wnioski o areszt. Wśród osób zatrzymanych są nieletni, świadkowie zdarzeń, którzy nagrywali oraz mieszkańcy bloków niezwiązani ze zdarzeniem, zostali wyciągnięci przez policję z własnych domów naprzeciwko komisariatu.
Niezależność sądownictwa
Podstawowe gwarancje rzetelnego wymiaru sprawiedliwości i konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy – niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziów. Pozbawianie sądów niezależności, a sędziów niezawisłości może doprowadzić pozbawienia gwarancji bezstronności.
Prawa kobiet
Od prób całkowitego zakazu aborcji, przez groźbę wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej, do ograniczenia dostępu do antykoncepcji awaryjnej i edukacji seksualnej – polskie kobiety spotyka coraz większa dyskryminacja i naruszanie prawa ze strony państwa.
Uchodźcy
Od lat nie wykonujemy swoich zobowiązań międzynarodowych w zakresie zapewnienia ochrony uchodźcom. Rząd nie realizuje programu przesiedleń i relokacji, systematycznie odmawia wsparcia uchodźców w europejskich obozach. Cudzoziemcy są z zasady podejrzani, a poszczególne osoby profilowane.
Zgodnie z danymi Urzędu do Spraw Cudzoziemców, rocznie w Polsce ubiega się o przyznanie statusu uchodźcy około 20 tys. cudzoziemców. Tylko w 2020 r. decyzje negatywne wydano wobec 1,7 tys. obcokrajowców, a 2 tys. postępowań umorzono. Między innymi niemal 14 tys. postepowań w ogóle nie zostało rozpatrzone. Do tego w Polsce może być nawet 1,5 mln pracujących Ukraińców i więcej niż 200 tys. arabów. Prawdziwa liczba może być jednak wyższa.
Prawo do prywatności
Prawo do prywatności stało się iluzoryczne. Nieproporcjonalność stosowanych środków i powszechna inwigilacja usprawiedliwiana zagrożeniem terroryzmu, aferą E-mailową i COVID-19. Obok z powszechnymi podsłuchami, obserwacjami, coraz częściej stosuje się monitoring miejski oraz legislacyjne postepowania w dostępie do danych osobowych.
Razem ze służbami bezpieczeństwa, takimi jak CBŚP, CBA czy KAS, kolejna instytucja ABW (zwalczania cyberprzestępczości) będzie kontrolować prawie wszystkich. Kolejne 1,8 tys. funkcjonariuszy potrafią to zrealizować za ponad 15 tys. zł na rękę.
Praworządność
Trybunał Konstytucyjny, Rzecznik Praw Obywatelskich, unijna procedura kontroli praworządności w Polsce, zmiany w sądownictwie, naruszenia podstawowych praw politycznych i obywatelskich, sposób prowadzenia debaty publicznej, unikanie konsultacji społecznych, przyjmowanie niekonstytucyjnych rozwiązań prawnych sprzecznych ze standardami międzynarodowymi, zachwianie równowagi w ramach trójpodziału władzy – to elementy problemów z przestrzeganiem zasady praworządności w Polsce.
Procedury międzynarodowe
Każde państwo członkowskie, musiało zaakceptować dorobek prawny UE. Polska nie była wyjątkiem od tej reguły. Jedną z podstawowych zasad prawa UE jest zasada pierwszeństwa prawa unijnego nad prawem krajowym państw członkowskich. Jednak Mateusz Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. Znaczenie wyroku TK w sprawie uznania wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym będzie żadne, poza propagandowym. To jest czysta polityka.
Powodem wniosku Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego jest spór o sądownictwo. TSUE orzekł, że kolejne nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać prawo unijne.
Podsumowanie
Rząd stale narusza prawa międzynarodowe, a dzisiejszy przewódcy sięgają po strach i nienawiść. Na pewno są przekonani o wyższości swojej rasy nad zwykłym Polakiem. Więc każdy z nas chce żyć w państwie, którego fundamentem jest solidarność, a ludziom potrzebującym bezpieczeństwa nie odmawia się ochrony.
Możemy to zmienić tylko razem i tylko całkowitą zmianą całego systemu zarządzania hejtem i nienawiścią. Chce byśmy budowali społeczeństwo wolne i sprawiedliwe, gdzie możemy swobodnie wyrażać siebie, pokojowo protestować, mieć dostęp do wolnych mediów i dochodzić sprawiedliwości w niezależnych sądach.
A kręcenie w głowach epizodów nęcenia, maltretowania kobiet, do morderstw włącznie, myśleniu szkodzi.
MAREK LIZAK