Ambasada USA w Kabulu wzywa do opuszczenia Afganistanu

Ambasada USA w Kabulu ponownie wezwała obywateli amerykańskich do „natychmiastowego” opuszczenia Afganistanu. Powodem szybki postęp talibów w tym kraju.

Jak poinformowało w czwartek CNN, ambasada USA w Kabulu ponownie wezwała obywateli amerykańskich do „natychmiastowego” opuszczenia Afganistanu. Powodem szybki postęp talibów w tym kraju.

To już drugi taki alarm bezpieczeństwa w ciągu niespełna tygodnia wzywający do natychmiastowego wyjazdu obywateli USA.

Ambasada USA wzywa obywateli USA do natychmiastowego opuszczenia Afganistanu, korzystając z dostępnych opcji lotów komercyjnych – poinformowała w czwartek ambasada, zauważając, że Amerykanie, których nie stać na zakup biletów lotniczych, powinni skontaktować się z ambasadą „w celu uzyskania informacji dotyczących kredytu repatriacyjnego”.

Ambasada ogłosiła alarm, gdy talibowie kontynuowali swój atak, zajmując główne miasta i stolice, zadając cios za ciosem rządowi afgańskiemu, jego armii oraz USA i ich sojusznikom, którzy szkolili siły afgańskie.

Ambasady Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii również wezwały swoich obywateli do opuszczenia Afganistanu.

  Jak informowaliśmy  , w czwartkowym wywiadzie dla niemieckich mediów Egon Ramms, emerytowany niemiecki generał powiedział, że jest „zdumiony” szybkimi postępami talibów w Afganistanie, jednocześnie zakwestionował skuteczność sił rządowych. Były wysoki rangą dowódca NATO w Afganistanie wyraził swoje zdziwienie szybkością posuwania się talibów.

Egon Ramms, niemiecki generał w stanie spoczynku, był dowódcą Sił Sojuszniczych w latach 2007-2010. Był odpowiedzialny za nadzorowanie prowadzonej przez NATO misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie.

„Talibowie posuwają się do przodu w bardzo, bardzo szybki sposób, co, jak mówię, jest dla mnie zdumiewające” – powiedział Ramms. Mówił, że był zaskoczony decyzją prezydenta USA Joe Bidena o zakończeniu wycofywania wojsk USA do końca sierpnia i powiedział, że szybkość tego wyjazdu rodzi szereg pytań dotyczących odpowiedzialności NATO.

Nazywając to „błędem”, Ramms powiedział, że wycofanie było porównywalne z redukcją wojsk, które ogłoszono, gdy przechodził na emeryturę w 2010 roku. „W 2010 roku rozmawialiśmy o przesunięciu i uspokojeniu misji ISAF – że to nadchodziło zbyt szybko”.

Ramms jest też zadziwony, dlaczego siły afgańskie nie postawiły silniejszego oporu. „Wyszkoliliśmy Afgańską Armię Narodową, a Amerykanie szczególnie dobrze ją wyposażyli. Więc z tego punktu widzenia mam pytanie, co teraz robi afgańska armia?” Generał w stanie spoczynku powiedział, że były to setki tysięcy zahartowanych w boju żołnierzy afgańskich, którzy szkolili się pod dowództwem Amerykanów i Niemców, i zastanawiał się, gdzie oni są. „Co ci starzy żołnierze, około 200 000, robi teraz ze sprzętem i szkoleniem, które otrzymali od Amerykanów, od Niemców do innych narodów w minionych okresach?”

Talibom udało się zdobyć Herat, trzecie co do wielkości miasto Afganistanu. Według źródeł grupa bojowników zajęła również  Ghazni, które znajduje się zaledwie 150 kilometrów od Kabulu  .

kresy.pl

Więcej postów