Absurd! Krajowe owoce droższe od importowanych. A eksperci nie mają dobrych wieści

Absurd! Krajowe owoce droższe od importowanych. A eksperci nie mają dobrych wieści

Co to się porobiło! Pełnia lata, a za krajowe owoce trzeba płacić więcej niż na importowane. Jagody droższe od winogron, maliny od melonów, a zamiast agrestu bardziej opłaca się kupować arbuzy! Eksperci nie mają dobrych wieści – w tym roku owoce tanie nie będą.

Hurtowe ceny popularnych letnich owoców wprawiają w osłupienie, a cóż dopiero mówić o cenach na straganach, gdzie towar przechodzi przez ręce kilku pośredników. Za kilogram malin na Rynku Hurtowym w Broniszach trzeba płacić w hurcie 20 zł, jagód – aż 25 zł. Popularne i zdrowe czarne porzeczki kosztują ok. 9 zł za kg, a agrest – nawet 12 zł.

Ceny owoców. Winne drożejące paliwa

Amatorzy owoców już taniej kupią importowane z ciepłych krajów banany (w hurcie ok. 5 zł za kg), pomarańcze (8 zł za kg) czy winogrona (10 zł za kg). Co jest powodem tej drożyzny?

– Ostatnie lata nie są łaskawe dla plantatorów, mało jest nowych nasadzeń. A maliny są trudną rośliną do uprawy. Kiedy tego dochodzi wzrost kosztów transportu i zatrudnienia pracowników, takie mamy konsekwencje – wyjaśnia Janusz Piechociński były wicepremier i ekspert rynku żywności. Wysokie są także ceny porzeczek oraz tak popularnego niegdyś agrestu.

Ceny owoców. Tanio u producenta, drogo w sklepie

Co jest powodem tak wysokich cen jagód? – Tu winne są niskie temperatury i susza, jaką mieliśmy wiosną – podkreśla Janusz Piechociński. Jak dodaje, dlatego też w tym roku jest mało grzybów w lasach.

Ostatnio pojawiły się informacje o rekordowo tanich czereśniach. Faktycznie, rolnicy mają problem ze sprzedażą owoców – cena na skupie osiąga zaledwie 3 zł za kg. Cena jest niska, ponieważ przetwórnie nie chcą brać od rolników owoców. Sęk w tym, że niskie ceny skupu nijak mają się do cen, jakie obowiązują na rynkach hurtowych lub w sklepach lub na bazarkach. W hurcie cena czereśni sięga 8 zł za kg, na targowiskach – 12 zł a kg.

Do drożyzny musimy się przyzwyczaić. Za chwilę pojawią się jabłka, gruszki i morele. Tanie nie będą, bo grad zniszczył wiele sadów.

Czarne porzeczki niemal dwa razy droższe od bananów

Maliny – cena na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach to 20 zł/kg. Na bazarkach sięga 30 zł/kg

Czarne porzeczki – Polska jest porzeczkową potęgą, a dziś trzeba w hurcie płacić ok. 9 zł/kg! Jest coraz mniej plantacji tych owoców

Agrest – zapomniany owoc, wraca do łask, nie jest jednak produkowany w dużych ilościach. Stąd jego cena – nawet 12 zł/kg w hurcie

Jagody – leśnych owoców w tym roku jest jak na lekarstwo. Winna jest zimna wiosna. Cena w hurcie sięga 25 zł/kg.

fakt.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*