Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca wypłynęła na sporne Morze Południowochińskie

Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan wypłynęła we wtorek na Morze Południowochińskie – poinformowała marynarka wojenna USA. Zapewniono, że to „rutynowa misja”.

N a Morzu Południowochińskim grupa uderzeniowa wykonuje operacje bezpieczeństwa morskiego, m.in. operacje przelotowe z udziałem stałopłatów i wiropłatów, ćwiczenia uderzenia morskiego oraz skoordynowane ćwiczenia strategiczne  – podała amerykańska marynarka wojenna,  cytowana   przez agencję „Reuters”.

„Operacje lotniskowców na Morzu Południowochińskim to element rutynowej obecności amerykańskiej marynarki w Indo-Pacyfiku” – dodano.

Podkreślono, że lotniskowcowi USS Ronald Reagan towarzyszy krążownik USS Shiloh oraz niszczyciel USS Halsey.

Chiny sprzeciwiają się misjom wojskowym USA na Morzu Południowochińskim, twierdząc, że zagrażają one pokojowi i stabilności w regionie – zwraca uwagę agencja „Reuters”. Medium podkreśla, że operacja marynarki wojennej USA następuje tuż po wydaniu oświadczenia państw G7,  które wzbudziło oburzenie Chin  .

Stany Zjednoczone zakwestionowały rozległe roszczenia terytorialne Chin w regionie, oskarżając je o militaryzację Morza Południowochińskiego i próby zastraszenia sąsiadów, takich jak Malezja, Filipiny i Wietnam.

Chiński rząd rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego. Jest to sprzeczne z roszczeniami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego strategicznego i bogatego w surowce akwenu.

  Przypomnijmy  , że władze Filipin poinformowały w marcu bieżącego roku, że odnotowały niedawno ponad dwieście chińskich okrętów na wodach, które uważają za własne.

Zobacz także:    USA oficjalnie odrzucają chińskie ambicje na Morzu Południowochińskim  

W poniedziałek przywódcy krajów NATO spotykający się na szczycie w Brukseli  ostrzegli przed militarnym zagrożeniem ze strony Chin, nazywając je „systemowym wyzwaniem” dla Sojuszu i światowego porządku  . Oświadczyli, że Chiny szybko rozbudowują swój arsenał nuklearny, są „nieprzejrzyste” w kwestii modernizacji wojskowej i współpracują militarnie z Rosją. Komunikat przywódców państw NATO został ostro skrytykowany przez stronę chińską, która oskarża Sojusz o „zimnowojenne myślenie” i „oczernianie” Chin.

Od 1992 roku    Chiny zwiększył swoje wydatki na zbrojenia o prawie 800 proc.   W 2020 r. Chińczycy wydali na te cele około 245 mld dolarów. Wyprzedzili znacznie Rosję, która przeznaczyła na ten cel około 67 mld dolarów, lecz nadal znajdują się daleko w tyle za USA (około 767 mld dolarów w 2020 roku).

reuters.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Więcej postów