Na polsko-ukraińskiej granicy rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 dla Ukraińców i obywateli innych krajów spoza UE.
Na trzech przejściach granicznych (Medyka-Szeginie, Hrebenne-Rawa Ruska, Dorohusk-Jagodzin) tymczasowe punkty szczepień znajdują się od razu po przekroczeniu granicy, a na przejściu Korczowa-Krakowiec szczepić się można w mobilnym punkcie ok. 30 km od granicy na MOP Zamiechów – podaje Ukrinform. Akcja szczepień rozpoczęła się w czwartek.
Serwis podkreśla, że punkty szczepień i testów są całodobowe. Szczepienia mogą tam otrzymać osoby jadące do pracy w Polsce i studenci uczący się na polskich uniwersytetach.
Rzeszowskie centrum „Medyk” poinformowało Ukrinform, że szczepienia odbywać się będą czterema preparatami: Pfizer, Astra Zeneca, Moderna, Janssen.
Usługa obejmująca test na COVID-19 i szczepionkę w tych punkach kosztuje 130 zł. Ukrinform podkreśla przy tym, że sama szczepionka jest darmowa.
Szczepienia w Polsce
W Polsce wykonano 23 mln 628 tys. 450 szczepień przeciw COVID-19 – podano w piątek na rządowych stronach.
W pełni zaszczepionych jest 9 mln 204 tys. 705 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła ponad 460 tys.
Łącznie do Polski dostarczono dotąd 26 mln 886 tys. 540 dawek.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 21 tys. 182 dawki. Zgłoszono 10 tys. 653 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.