Dyplomata USA potępił ataki na osoby LGBT w Polsce. Wytknięto mu hipokryzję

Chargé d’affaires ambasady USA w Polsce potępił ataki na osoby LGBT, jakie mają miejsce w naszym kraju. Internauci wytknęli dyplomacie hipokryzję – nie zajął on stanowiska ws.  przybierających na sile ataków na kościoły czy prześladowania Polaków na Białorusi.

„Potępiamy ataki na osoby LGBTI, takie jak wczorajszy w Gdańsku, czy niedawny w Warszawie. Wszyscy mamy prawo żyć bez strachu – niezależnie od tego, kogo kochamy” – napisał w czwartek na Twitterze Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Polsce.

Potępiamy ataki na osoby LGBTI, takie jak wczorajszy w Gdańsku, czy niedawny w Warszawie. Wszyscy mamy prawo żyć bez strachu – niezależnie od tego, kogo kochamy. — Bix Aliu (@USAmbPoland)  March 18, 2021  

Amerykański dyplomata we wpisie odniósł się do ataku, do którego doszło w połowie lutego na warszawskim Mokotowie. Sprawa nagłośniona została przez kontrowersyjny Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych 8 marca. Według OMZRiK dwóch gejów – Maciek i Vitaliy – miało zostać zaatakowanych przez nieznajomego mężczyznę, bo trzymali się za ręce przy dzieciach.

„Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że tego wieczoru pokrzywdzony szedł w towarzystwie drugiego mężczyzny. W pewnym momencie został zaczepiony słownie przez napastnika, który skierował wobec nich słowa obelżywe. Po wymianie słów odszedł, po czym wrócił po kilku minutach i ugodził jednego z mężczyzn ostrym narzędziem w plecy” – brzmi komunikat policji w tej sprawie. Nie ustalono jeszcze motywu ataku.

 CZYTAJ TAKŻE:   Unia Europejska strefą wolności LGBTIQ  

Drugie zdarzenie, do jakiego nawiązał pracownik amerykańskiej ambasady, miało miejsce 17 marca w Gdańsku. „Homokomando” Trójmiasto miało zostać napadnięte podczas zajęć sportowych dla osób LGBT w parku przez ok. 30 zamaskowanych mężczyzn. W efekcie dwie osoby przewieziono do szpitala – nie poinformowano niestety w jakim stanie, gazetaplus.pl stwierdziła jedynie lakonicznie, że „ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo”.

„A co z potępieniem ataków na kościoły, miejsca i symbole kultu religijnego Panie Bix Aliu ? Przypomnę – od konca października 2020 do marca tego roku zanotowaliśmy 152 takie przypadki?” – zauważył w odpowiedzi na wpis dyplomaty dziennikarz Wojciech Wybranowski.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!