USA: Nowy szef Pentagonu zapowiedział oczyszczenie armii USA z „rasistów i ekstremistów”

W piątek amerykański Senat zatwierdził generała Lloyda Austina na stanowisko nowego szefa Pentagonu. Jest do pierwszy w historii USA czarnoskóry minister obrony. Zapowiedział oczyszczenie armii USA z „rasistów i ekstremistów”.

Za nominowanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena kandydatem głosowało 93 senatorów, dwóch było przeciw –  informuje   „The Washington Post” (TWP). „To honor i zaszczyt służyć naszemu krajowi jako 28. minister obrony. Jestem szczególnie dumny, że jestem pierwszym Afroamerykaninem, który obejmuje to stanowisko” – napisał generał Austin na Twitterze.

It’s an honor and a privilege to serve as our country’s 28th Secretary of Defense, and I’m especially proud to be the first African American to hold the position. Let’s get to work.  pic.twitter.com/qPAzVRxz9L   — Lloyd Austin (@LloydAustin)  January 22, 2021  

Austin oświadczył we wtorek, że zamierza oczyścić szeregi amerykańskiej armii z „rasistów i ekstremistów”.

„TWP” podkreśla, że Austin stoi przed trudnym zadaniem przyspieszenia i rozszerzenia zaangażowania Departamentu Obrony w dystrybucję szczepionek na koronawirusa.

Nowy szef Pentagonu zapowiedział, że będzie kładł nacisk na wzmocnienie sojuszy wojskowych. Pod względem strategii priorytetem będzie dla niego Azja i równoważenie rosnącej potęgi Chin.

Zadeklarował również starania na rzecz zwiększenia „różnorodności w wojsku”, a także zniesienie wprowadzonego przez administrację Donalda Trumpa zakazu służby dla osób transpłciowych.

Zobacz także:  Sąd Najwyższy USA po stronie Trumpa w sprawie usunięcia transseksualistów z armii  

67-letni Austin najprawdopodobniej stanie także przed zadaniem całkowitego wycofania wojsk amerykańskich z Iraku i Afganistanu. Kampania na rzecz wycofania amerykańskich wojsk ze wspomnianych terenów była prowadzona przez dwie ostatnie kadencje.

Nowy szef Pentagonu jest absolwentem Akademii Wojskowej w Thomasville w stanie Georgia i US Military Academy.

W 2012 roku pełnił funkcję zastępcy szefa sztabu wojsk lądowych USA, następnie – w 2013 r. – stanął na czele Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM).

W stan spoczynku przeszedł w 2016 roku.

Zobacz także:  USA: Przyznano kontrakt na budowę prototypu satelity do śledzenia broni hipersonicznej  

W grudniu ubiegłego roku  podawaliśmy   za „New York Times”, że Lloyd Austin,  pracuje jako dyrektor dla koncernu zbrojeniowego Raytheon i jest partnerem w firmie wykupującej małe firmy zbrojeniowe.

washingtonpost.com / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*