Po wtargnięciu demonstrantów na Kapitol zawieszono dwóch funkcjonariuszy straży

Po wtargnięciu demonstrantów na Kapitol zawieszono dwóch funkcjonariuszy straży

Wobec co najmniej 10 kolejnych funkcjonariuszy straży trwa śledztwo w sprawie ich działań podczas zeszłotygodniowego ataku na Kapitol.

O zawieszeniu funkcjonariuszy poinformowała w poniedziałek pełniąca obowiązki szefa straży Kapitolu Yogananda Pittman. Zapewniła, że w toku śledztwa analizowane są m.in. nagrania z ataku.

W związku z bezprecedensowym wtargnięciem uczestników demonstracji 6 stycznia do gmachu Kongresu amerykańskie służby mierzą się z zarzutami braku koordynacji działań oraz słabej komunikacji, co miało skutkować utratą kontroli nad sytuacją. Pentagon oskarżany jest o opieszałość i długie podejmowanie decyzji, a straż Kapitolu, odpowiadająca za bezpieczeństwo Kongresu, jest obwiniana o zbagatelizowanie zagrożenia przed atakiem.

Straż Kapitolu, nieliczna i bez odpowiedniego wyposażenia, była przytłoczona przez napierający tłum. Część funkcjonariuszy otwierała przed demonstrantami barierki, część stawiała opór. 42-letni strażnik Brian Sicknick został zabity przez uderzenie gaśnicą w głowę, starszy o 10 lat Howard Liebengood po szturmie popełnił samobójstwo.

Jak utrzymuje kongresmen Demokratów Tim Ryan z Ohio, jeden z kapitolińskich strażników w trakcie szturmu założył czapkę z napisem „Make America Great Again” i kierował tłumem w budynku

Niedługo przed szturmem uwaga służb skupiona była na bombach, które podłożono pod siedzibami obu amerykańskich partii. Dwa ładunki wybuchowe, zneutralizowane przez służby, były bardzo podobne, miały okablowanie podłączone do regulatora czasowego i zawierały nieznany proszek – informuje agencja Associated Press.

Dodatkowa ochrona w Waszyngtonie

Z obawy przed kolejnymi niepokojami na ulice Waszyngtonu do soboty skierowanych ma zostać 10 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej. Oprócz nich bezpieczeństwa ceremonii zaprzysiężenia Demokraty Joe Bidena za nieco ponad tydzień pilnować będą inne służby, w tym policja.

Kongres jest ogrodzony ponad dwumetrowym ogrodzeniem, do gmachu nie ma dostępu. Budynki kongresowe oraz rządowe obstawia Gwardia Narodowa. Większa część błoni National Mall jest zamknięta, a miasto patrolują funkcjonariusze, także w cywilnych samochodach bez oznaczeń.

Późnym wieczorem w poniedziałek w niemal wymarłym centrum Waszyngtonu służby sprawdzały każdą latarnię na łączącej Biały Dom z Kongresem ulicy Pennsylvania Avenue. W świetle latarek badano i mierzono studzienki kanalizacyjne. Pytani przez PAP funkcjonariusze odpowiadali, że wymagają tego „procedury bezpieczeństwa”.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*