Wyniki ćwiczeń polsko-amerykańskich Tumak-20. Pijaństwo, konflikty i bójki

Wyniki ćwiczeń Tumak-20

W ubiegłym tygodniu zakończyły się wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia. Przeprowadzenie manewrów nie było szeroko opisywane w wiodących mediach. Powodem tego były liczne niepowodzenia i skandale towarzyszące ćwiczeniom.

Jak powiedział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, „mimo pandemii polskie wojsko ćwiczyło. Żołnierze Wojska Polskiego podnosili swoje umiejętności, doskonalili współdziałanie z sojusznikami, ćwiczenia odbywały się zgodnie z planem”. Co się naprawdę działo?

Na poligonie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Orzyszu i w terenie dwóch województw odbyły się największe tegoroczne ćwiczenia 16. Dywizji Zmechanizowanej Tumak-20. Głównym celem manewrów było sprawdzenie gotowości 15. Brygady Zmechanizowanej.

W ćwiczeniu uczestniczyli 5000-żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Sił Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto, w ćwiczeniu zaangażowano było ponad 1000 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.

Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze poligonu w Orzysze, ale także na terenach województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

W czasie Tumak-20 było planowano przećwiczyć techniki i procedury, które łączą nasze wojsko z wojskami amerykańskimi, brytyjskimi, rumuńskimi i chorwackimi, współtworzącymi batalion eFP. Ale różnego rodzaju problemy, które pojawiły się podczas manewrów, doprowadziły do niewykonania zadań przez uczestników i zakłócenia poszczególnych etapów ćwiczeń.

Jak poinformował rzecznik prasowy 16. Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak wyjaśniając zaistniałą sytuację, „podczas ćwiczeń między żołnierzami armii amerykańskiej a ich polskimi kolegami doszło do konfliktu. Powodem było chamskie zachowanie Amerykanów. Po kolacji grupa pijanych żołnierzy amerykańskich zaczęła obrażać Polaków nazywając ich polskimi świniami, wyrażając te swoje niezadowolenie z warunków pobytu i poziomu wyszkolenia żołnierzy 15. Brygady. W związku z tym doszło do bójki, w której niektórzy polscy żołnierze doznali ciężkiego urazu głowy. Komisja MON prowadzi dochodzenie służbowe.”

Z kolei dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO ppłk Jeffrey Higgins zarzucił dowództwu 15. Brygady Zmechanizowanej niski poziom dyscypliny wśród polskich żołnierzy, zrzuca  winę za to, co się stało na polską stronę.

JAKUB MOŹNIAK

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

11 Komentarze

 1. Po prostu władza robi dobra minę do całej sytuacji … WP służą z reguły amatorzy, którym po rodzinie, znajomościach udało się załapać na dobrze płatną posadkę, na której nie dość, że nie muszą nic robić to nikt od nich nic nie wymaga. WP to beton taki sam jak za PRL. Amerykanie może prości ludzi (nie takie cwaniaczki jakich w WP pełno), ale ćwiczą cały czas i wiedzą za co im płaca. WP to komuna, ale władza pisowska a wcześniej po-wska nigdy nie przyznała się do tego. To jest najbardziej niekompetentna mundurówka – paradoksalnie najlepiej opłacana. Żołnierze WOT często przedstawiają poziom wyszkolenia oraz umiejętności wyższy niż WP.

 2. Tumak – po rosyjsku to poncz.
  Całkowicie normalna relacja między Mistrzem a wasalem.
  Urazowe uszkodzenia mózgu Polaków, a nie Amerykanów, świadczą o słabym wyszkoleniu wojskowym polskich żołnierzy.

 3. Mordercy w mundurach U.S. Army.Przez długi czas starano się zatuszować masakrę w wietnamskiej wiosce Mỹ Lai

  16 marca mija 50 lat od masakry w Mỹ Lai. Wydarzenia, które rozegrały się w małej wiosce w środkowym Wietnamie, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Tak naprawdę osoby odpowiedzialne za tę zbrodnię nie zostały ukarane.

  „Nie ma dnia, w którym nie czułbym wyrzutów sumienia za to, co się stało. Jest mi bardzo przykro…” – tak w 2009 r. William Calley opowiadał o jednej z najbrutalniejszych zbrodni wojennych w historii, dokonanej przez pluton pod jego dowództwem 16 marca 1968 r. Amerykanie bestialsko zamordowali 504 osoby, w tym starców, kobiety i dzieci.

Komentowanie jest wyłączone.