Zełenski: członkostwo w NATO jest kierunkiem strategicznym Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że członkostwo w NATO jest kierunkiem strategicznym Ukrainy, o czym świadczy przyjęta 14 września Strategia Bezpieczeństwa Narodowego.

 Za każdym razem, gdy spotykam się z międzynarodowymi przywódcami, podkreślam, że wojna na wschodzie Ukrainy jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, to zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności wszystkich krajów w Europie i na świecie  – powiedział Zełenski podczas czwartkowego otwarcia wielonarodowych ćwiczeń Rapid Trident 2020 w obwodzie lwowskim.

 Nasi partnerzy są z nami całkowicie solidarni w tej sprawie, dlatego jednoczymy się, aby przezwyciężyć istniejące wyzwania i znaleźć mechanizmy odpowiedniej odpowiedzi na nie. Jednym z nich jest integracja Ukrainy z NATO. Na początku tygodnia zatwierdziłem Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, zgodnie z którą członkostwo w NATO jest kierunkiem strategicznym Ukrainy  – dodał.

Prezydent Ukrainy stwierdził, że konieczne jest jak najszybsze osiągnięcie zgodności Sił Zbrojnych Ukrainy ze standardami NATO.  A także zintensyfikowanie reform, które pozwolą na otrzymanie zaproszenia i przystąpienie do Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO  – powiedział Zełenski.

Jego zdaniem ćwiczenie Rapid Trident 2020 to nie tylko kolejny etap doskonalenia umiejętności wojskowych, ale także ważny krok na drodze euroatlantyckiej integracji Ukrainy.

 Te ważne ćwiczenia poprawią zdolności operacyjne naszych wojsk, poprawią stopień kompatybilności pomiędzy jednostkami i dowództwem Sił Zbrojnych Ukrainy, Stanów Zjednoczonych oraz innych członków i partnerów NATO  – powiedział prezydent.

Zełenski podziękował wszystkim uczestnikom ćwiczeń oraz międzynarodowym partnerom Ukrainy za nieustające wsparcie w powstrzymywaniu rosyjskiej agresji i pomoc we wzmacnianiu zdolności bojowych armii ukraińskiej.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*