Oszacowali koszt ochrony willi Kaczyńskiego. Kwota szokuje

Od kilku lat media donoszą o policjantach stale strzegących domu Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. Choć przedstawiciele partii rządzącej nabierają w tej sprawie wody w usta, portal Onet oszacował, ile rocznie kosztuje obywateli obstawa willi prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński, choć jest szeregowym posłem, cieszy się wyjątkowymi względami. Jednym z nich jest całodobowa ochrona jego domu w Warszawie. Kilka tygodni temu TVN ujawnił, że każdego dnia willi prezesa PiS strzeże aż 18 funkcjonariuszy policji podczas trzech zmian. Swoje doniesienia stacja oparła na kilkutygodniowej obserwacji domu Kaczyńskiego.

MSWiA, pytane przez posłów KO i dziennikarzy, zaprzecza, by jacykolwiek policjanci chronili willi Jarosława Kaczyńskiego. Funkcjonariusze mają jedynie bronić bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Żoliborza. W czerwcu wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska uznała nawet, że poseł nie może pytać o ochronę policji prezesa PiS, ponieważ takie pytania „nie spełniają wymogu określonego w art. 195 ust. 1 regulaminu Sejmu”. Oficjalnie nie wiadomo więc, ilu policjantów strzeże willi Kaczyńskiego, kiedy się ona rozpoczęła ani jaki jest jej miesięczny koszt.

 Ochrona willi Jarosława Kaczyńskiego – ile może kosztować? 

Portal Onet postanowił więc samodzielnie policzyć, ile rocznie kosztuje podatników ochrona domu Jarosława Kaczyńskiego. Dziennikarzom pomógł w tym nadinsp. Adam Rapacki, były zastępca komendanta głównego policji oraz były podsekretarz stanu w MSW i MSWiA.

Jak wyliczył Rapacki w rozmowie z Onetem, dzień pracy policjanta w Polsce to około 190 zł, co daje 3420zł na dniówki 18 funkcjonariuszy strzegących domu Jarosława Kaczyńskiego. Do tego doliczyć należy inne koszty, takie jak dowóz policjantów na miejsce, koszty ich sprzętu czy wykorzystywanych pojazdów. Według Onetu, dziennie ochrona Kaczyńskiego może kosztować więc około 5 tys. zł. To z kolei daje ogromną kwotę aż 1,8 mln zł rocznie. I to według bardzo ostrożnego wyliczenia.

Warto dodać, że Jarosław Kaczyński jest też ochraniany przez Grom Group, która dba o bezpieczeństwo prezesa PiS a zrzesza byłych żołnierzy jednostek specjalnych, takich jak GROM czy Jednostka Wojskowa Komandosów. W czerwcu portal Interia ustalił, że ochrona ta jest finansowana z subwencji partyjnych, a w 2019 r. miała kosztować aż 1,86 mln zł.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*