Setki osób protestowało w sobotę w Stuttgarcie przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią koronawirusa. To kolejna duża manifestacja tego typu w Niemczech.
Wśród protestujących widoczne były np. transparenty 0 o treści „Z maską – beze mnie”, skandowano także „wolność, wolność”.
Uczestnicy manifestacji zgromadzili się w centrum miasta. Policja szacuje, że liczba obecnych demonstrantów bliska była 1000.
Rzecznik policji powiedział, że ogólnie przestrzegano środków dystansowania społecznego, ale ze względu na wysokie letnie temperatury, w zacienionych miejscach momentami robiło się tłoczno.
W badaniu opublikowanym w sobotę przez firmę ankietową Forsa Institute, tylko 9% pytanych stwierdziło, że sympatyzuje z manifestacjami przeciwko środkom koronawirusa.
93% osób powyżej 60 roku życia i 94% osób w wieku 18-29 lat stwierdziło, że nie popiera demonstracji.
Z niechęcią do protestów odnoszą się sympatycy wszystkich opcji politycznych za wyjątkiem Alternatywy dla Niemiec – 59% zwolenników AfD popiera protesty przeciwko obostrzeniom.
Jednak prezes Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, Thomas Haldenwang, nie uważa, że demonstracje zostały zdominowane przez ekstremistów.
„Prawicowi, ale także niektórzy lewicowi, ekstremiści próbowali instrumentalizować protesty przeciwko obostrzeniom” – powiedział Haldenwang dla Süddeutsche Zeitung. „Wierzyli, że ludzie staną za nimi, jeśli będą protestować przeciwko polityce koronawirusowej. Ale to nie zadziałało”.
Jednak prawicowi ekstremiści „wystawili się i stanęli przed kamerami”, tworząc „fałszywy obraz” protestów zdominowanych przez prawicę. Zamiast tego, „wszystkie teorie spiskowe świata” są reprezentowane wśród tych, którzy opierają się środkom, powiedział.
„Są ci, którzy zaprzeczają pandemii i ci, którzy myślą, że rząd chce wykorzystać blokadę do zatuszowania już istniejącej recesji lub że rząd wykorzystuje to jako pretekst do wprowadzenia represji” – powiedział Haldenwang.
Jak informowaliśmy , około 20 000 osób zebrało się 1 sierpnia w Berlinie, aby zaprotestować przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią.
W Niemczech zarejestrowano ok. 220 tys. przypadków koronawirusa i 9 tys. zgonów.