Wojewoda Małopolski odwołany. To pokłosie konfliktu między Morawieckim i Szydło?

Premier Mateusz Morawiecki odwołał Piotra Ćwika ze stanowiska wojewody Małopolski – ustalił RMF FM. Zastąpi go 35-letni szef PiS w Olkuszu – Łukasz Kmita. Jak dotąd nie podano oficjalnych powodów tej decyzji. Nieoficjalnie mówi się, że może stać za nią wewnątrzpartyjny konflikt.

Piotr Ćwik (52 l.), z zawodu katecheta, był wojewodą Małopolski od 2 czerwca 2017 roku. Zastąpił na tym stanowisku Józefa Pilcha, pełnił tę funkcję, także z ramienia PiS, od grudnia 2015 roku. Na razie nie wiadomo, jaki jest oficjalny powód odwołania Piotra Ćwika ze stanowiska. Jak informuje RMF FM, tle jest konflikt między Beatą Szydło i Mateuszem Morawieckim.

O Piotrze Ćwiku w mediach było głośno m.in. z powodu konfliktu z krakowską radą miasta, której uchwały były przez wojewodę wielokrotnie uchylane. W odpowiedzi radni zarzucali wojewodzie naruszanie kodeksu postępowania administracyjnego. Sprawa trafiła do sądu aż 12 razy. W 10 przypadkach wymiar sprawiedliwości przyznał rację wojewodzie.

Nowy wojewoda – Łukasz Kmita ma zaledwie 35 lat i pochodzi z Olkusza. Przez wiele lat był szefem biura poselskiego posła PiS Jacka Osucha. W 2014 i w 2018 roku roku kandydował na burmistrza Olkusza. W obu przypadkach przegrał wybory w drugiej turze. Łukasz Kmita stał też na czele Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Pełnił też funkcję dyrektora krakowskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wtedy Nowoczesna umieściła go na tzw. liście Misiewiczów, czyli osób, które otrzymały wysokie stanowiska ze względu na partyjne powiązania z Prawem i Sprawiedliwością.

(RMF FM, Gazeta Krakowska)

Zobacz także:

Nowym wojewodą został Łukasz Kmita z Olkusza.

Piotr Ćwik jeszcze niedawno brał udział w uroczystościach na cześć zmarłej pary prezydenckiej na Wawelu.

Łukasz Kmita zaczął karierę jako asystent posła Jacka Osucha.

Odwołanie Piotra Ćwika było decyzją premiera Mateusza Morawieckiego.

Piotr Ćwik ma 52 lata.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*