Minimalne różnice w sondażach, zamieszanie ze spisami wyborców i pierwszy od dawna wywiad Kaczyńskiego. Podsumowanie dnia

46,4 proc. głosów dla Trzaskowskiego i 45,9 dla Dudy – to wyniki najnowszego sondażu dla TVN24. Ten i inne badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi, kto wygra wybory prezydenckie. Z powodu wakacyjnego terminu wyborów wystąpiło zamieszanie ze spisem wyborców. Tymczasem dziś w mediach po dłuższej przerwie pojawił się Jarosław Kaczyński, uderzając w polityków opozycji. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia dnia związane z kampanią prezydencką w naszym kraju.

Wybory prezydenckie 2020 zbliżają się do finału. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski mają coraz mniej czasu, aby przekonać do siebie wyborców.  Zapraszamy do codziennego śledzenia naszych relacji z kampanii wyborczej!  

W II turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski wyprzedziłby Andrzeja Dudę o 0,5 pkt proc. –  wynika z najnowszego sondażu Kantar dla „Faktów” TVN24  . Poparcie w drugiej turze dla Rafała Trzaskowskiego zadeklarowało 46,4 proc. ankietowanych, a dla Andrzeja Dudy – 45,9 proc. 7,7 proc. ankietowanych deklaruje, że nie wie, na kogo zagłosuje.

Ten i inne sondaże prezydenckie nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, kto wygra wybory 12 lipca.  Porównujemy ostatnie badania przed rozpoczęciem ciszy wyborczej  .

– Siły zewnętrzne uzurpują sobie prawo decydowania, kto będzie u nas rządził. To odbieranie suwerenności i niepodległości. Musimy się temu przeciwstawić –  powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Telewizji Trwam przed II turą wyborów prezydenckich  . Prezes PiS oceniał też m.in., że opozycja chciałaby, aby Polska była „dodatkiem do Niemiec”. – My chcemy być wielkim, europejskim narodem, oni nie chcą. Wiedzą, że gdy Polska będzie wielkim, europejskim narodem, to ich „elita” nie będzie miała nic do powiedzenia – ocenił.

Polacy ruszyli do urn… i na wakacje. Wielu z nich zdecydowało się na dopisanie do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania, aby móc oddać głos na urlopach i wyjazdach. Ale nie wszyscy byli świadomi, że taki krok oznacza konieczność głosowania w tym samym miejscu w drugiej turze. Czy osoby, które z tej przyczyny nie oddadzą głosu w drugiej turze,  mogą zaważyć na wyniku wyborów?  

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Przedwyborcze sondaże wskazują, że w wyścigu o fotel prezydenta RP obaj kandydaci idą łeb w łeb. Ostatnie dni kampanii to czas szczególnie wytężonej pracy zarówno dla sztabu Rafała Trzaskowskiego, jak i Andrzeja Dudy. Na wyborczy sukces pracuje grupa ludzi odpowiedzialnych za strategię polityczną, wizerunek, szukanie słabości przeciwnika czy kampanię w Internecie.  Przyjrzeliśmy się sylwetkom głównych sztabowców Dudy i Trzaskowskiego  .

Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego zadeklarował, że  w niedzielnych wyborach prezydenckich odda głos   na Rafała Trzaskowskiego. Zofia Pilecka-Optułowicz, córka legendarnego żołnierza, ogłosiła wcześniej poparcie dla Andrzeja Dudy.

„Tak, jak Prezydent ma konstytucyjne prawo ułaskawiania, zgodnie z własną oceną każdego przypadku, tak prasa i obywatele mają prawo oceny słuszności i zasadności korzystania z tej prezydenckiej prerogatywy” –  pisze w oświadczeniu Izba Wydawców Prasy  , odnosząc się do prezydenckiego ułaskawienia wobec osoby skazanej za przestępstwa seksualne. „Ze zdumieniem więc obserwujemy ostatnie bezprecedensowe ataki na dziennik »Fakt« (…) po publikacji na ten temat”   – czytamy.

Pięcioletnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy dobiega końca. Prezydent może zarówno pochwalić się niektórymi osiągnięciami i realizacją przedwyborczych zobowiązań, jak i odnotować kilka porażek i niespełnionych obietnic.  Jak wyglądała jego prezydentura w liczbach i statystykach?  

Wybory prezydenckie odbędą się w najbliższą niedzielę, 12 lipca. W środę weszły w życie nowe przepisy regulujące to, kto będzie miał pierwszeństwo do wejścia do lokalu wyborczego i oddania głosu.  Kto znalazł się na liście?  

Pod listem  podpisało się ponad 120 fotoreporterów  . Jest to reakcja na niewpuszczenie na konferencję prasową dwóch fotoreporterów z „Gazety Wyborczej” oraz „Faktu”. „Przypominamy, że wstęp mediów do Pałacu Prezydenckiego, tak jak akredytacja na wydarzenie, nie jest narzędziem nagradzania lub karania” – napisano w liście.

Porozumienie złoży doniesienie do prokuratury w związku z informacjami o zrywaniu w stolicy przez Straż Miejską materiałów wyborczych Andrzeja Dudy. Chce informacji od Straży Miejskiej, ile plakatów zerwano – poinformował wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Jak zachowa się Służba Ochrony Państwa, gdy porwany zostanie prezydent? Na to pytanie miała dać odpowiedź akcja, którą  planowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego  . Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, fikcyjne porwanie miało być przeprowadzone za zgodą Andrzeja Dudy.

W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” Rafał Trzaskowski zapowiedział, że jako prezydent przedstawiłby ustawę likwidującą TVP Info. Do słów tych  odniósł się szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski  , który pytał, czy „tak mają wyglądać wolne media?”.

Po wyborach powołam w Kancelarii Prezydenta Sekretarza Stanu d/s społeczeństwa obywatelskiego –  pisze w liście do Pawła Kukiza prezydent Andrzej Duda  . Zapewnia w nim także m.in. o poparciu dla postulatu Kukiza wprowadzenia sędziów pokoju. Na list lidera Kukiz’15 odpowiedział także Rafał Trzaskowski, deklarując, że jest gotów do rozmowy o reformie ordynacji wyborczej.

Najwięcej tekstów o żonach kandydatów na prezydenta pojawiło się 4 lipca. O Agacie Kornhauser-Dudzie wspomniano wówczas 1220 razy, a o Małgorzacie Trzaskowskiej aż 5866 razy –  wynika z analizy Press-Service Monitoring Mediów  . Obie uczestniczą w kampanii, ale zdaniem ekspertki żadnej nie udało się przebić bańki informacyjnej – czytamy na portalu magazynu „Press”.

FAKT.PL

Więcej postów