Andrzej Duda uczestniczył w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info. Prezydent mówił między innymi o zbliżających się wyborach, inwestycjach unijnych oraz o szczepionkach na koronawirusa. Zaznaczył, że to właśnie głos na niego oznacza głos na Polskę. – Ja prowadzę polskie interesy, bo serce mam polskie – mówił. Internauci zwrócili uwagą na jedno z pytań zadanych mu przez Danutę Holecką.
Prezydent na antenie TVP Info podczas rozmowy z Danutą Holecką zaczął od zachęcania Polaków do pójścia na wybory i oddania głosu „za Polską”. – To istotna rzecz, mam nadzieję, że nasi wyborcy to zrobią – powiedział.
Zaznaczył, że oczekuje dużej frekwencji na wyborach, które mogą mieć wpływ nie tylko na nasze życie, ale również na życie naszych dzieci. – Ja proszę natomiast, by (wyborcy red.) wzięli udział w wyborach. To jest niezwykle ważne, to głos za Polską, która będzie się rozwijała – powiedział prezydent.
Duda zaznaczył, że robi wszystko, aby po zyskać jak największą liczbę wyborców. Mówił, że jeżdżąc po Polsce prosi ludzi o porównanie sobie, jak im się żyło przed 2015 rokiem, a jak w ciągu ostatnich pięciu lat. – Porównajcie i na tej podstawie wyróbcie sobie pogląd, która Polska była lepsza, czy Polska PO, czy ta, którą ja realizowałem – zaznaczył.
Aktualny prezydent wyznał, że opozycja robi wszystko, aby przeciwstawić się demokratycznie wybranej władzy.
– Ja jestem za wszystko krytykowany przez opozycję, co buduje siłę Polski, także w przestrzeni europejskiej. Oni mają dziwne podejście, tworzą rezolucje przeciwko Polsce, występują przeciwko naszemu państwu i władzom tego państwa wybranym w demokratycznych wyborach – mówił Andrzej Duda.
Odszkodowania za mienie pożydowskie?
Podczas programu w TVP Info pojawiło się również pytanie do prezydenta o odszkodowanie za mienie żydowskie. – Przede wszystkim… Bo rozumiem, pani mówi o tym tzw. mieniu bezspadkowym. To od razu, moja odpowiedź brzmi: nie. Żadnych odszkodowań za mienie bezspadkowe. (…) Absolutnie, nie zgadzam się pod żadnym względem na to. Jako prawnik, jako człowiek, jako polityk. Absolutnie, póki ja jestem prezydentem, nie będzie takiego rozwiązania – oznajmił. – Przepraszam bardzo, odszkodowania niech płaci ten, kto wywołał II wojnę światową – skwitował.
„Dla mnie koronawirus to jest taki rodzaj grypy”
Prezydent został również zapytany o szczepionki na koronawirusa. Andrzej Duda jasno zaznaczył, że nie chce, aby były one obowiązkowe. Koronawirusa porównał do grypy.
– Przyznam otwarcie, że nigdy nie szczepiłem się przeciwko grypie. Moi koledzy się szczepili. Skutki były różne. Jedni bardzo dobrze to znosili i nie zachorowali. Ale ja się nie szczepiłem i nie mam zamiaru się szczepić. Jak zachoruje, to najwyżej będę chory. Dla mnie koronawirus to jest taki rodzaj grypy, tylko po prostu bardziej ostrzejszej, bardziej groźnej (…) – mówił.
– Byłbym raczej bardzo sceptyczny wobec tego, by wprowadzać obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jeżeli ktoś chce, to niech się zaszczepi. Chciałem stworzyć tę możliwość. Chcę, by Polacy mieli jak najszybciej taki wybór. (…) Nie chcę, by były obligatoryjne szczepienie przeciwko koronawirusowi – dodał.
Danuta Holecka uściśliła jednak, że poki co żadnej szczepionki przeciw koronawirusowi nie ma.
Nowa koalicja?
Prezydent zwrócił się do opozycji i zaznaczył, że chciałby utworzyć „’koalicję na rzecz polskich spraw”. – Jest ogromna część polskiego społeczeństwa, która ma różne preferencje jeśli chodzi o partię i jest ogromna część polityków, którzy nasze fundamentalne wartości i tradycje szanują. W szczegółach są różne poglądy, różne spojrzenia, ale generalna ochrona takich wartości jak rodzina, jej dóbr, jak ochrona dzieci, naszej kultury czy szacunek dla naszej wiary, są ważne dla wielu ludzi – mówił prezydent.
Internautów rozbawiło jedno z pytań Danuty Holeckiej. Prezenterka Wiadomości w pewnym momencie zauważyła, że Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda mają podobne wyniki w wyborczych sondażach. Tę uwagę zakończyła pytaniem: Panie prezydencie, co zrobić, żeby Pan wygrał? Andrzej Duda uniknął odpowiedzi na to pytanie, mówiąc ogólnie o potrzebie udziału w głosowaniu
Zobacz też: